Jistě máte své osobní zkušenost, stačí chvilka a prásk! Sedíte nebo ležíte na zemi a hlavou vám proběhne strach, jestli jste si něco nezlomili. Jestli vůbec vstanete.
V takovou chvíli je pozdě myslet na to, že jste si měli vzít lepší boty nebo měli udělat „něco“, co by vás pádu uchránilo.
Jak předejít pádu?
Než vyrazíte na zledovatělý chodník, měli byste se co nejlépe ochránit před pádem a jeho případnými následky. Jak to udělat? Vezměte si boty s protiskluzovou podrážkou.
Při minusových teplotách materiály tvrdnou, a proto více kloužou na zledovatělém povrchu.Vhodná obuv má podešev vyrobenou z měkkého materiálu s vyšším obsahem pryže. V ideálním případě by podešev měla být i vybavena hlubším dezénem a protiskluzovými prvky.
Ideální jsou boty kotníčkové a šněrovací, které dobře fixují kotník pro případ pádu.
Pozor na kočičí hlavy
Dávejte pozor hlavně na místech, která kloužou víc. Jsou to dlaždice, kočičí hlavy, ale i bílé pruhy přechodu pro chodce, kamenné leštěné schody, kovové obruby nebo také dřevěné plochy.
Při chůzi ze schodů a do schodů se vždy raději přidržujte zdi nebo zábradlí. Výhodu mají lidé, kteří cvičí – pevné svaly snižují riziko úrazu, protože ochrání páteř a kosti.
Lidé v kondici jsou také stabilnější a mohou pádu lépe zabránit.Možná jste už slyšeli, že je dobré si na podrážky bot v takové chvíli nastříkat tekuté řetězy, které se používají na pneumatiky aut.
Pak ale hledejte přípravek, který s nanesením na boty také počítá. Řešením jsou i „nesmeky“, tedy návleky na podrážky bot, které zabrání uklouznutí.
Rychlá první pomoc
Můžete rovněž zajít k ševci a nechat si zimní boty podlepit podrážkou, která má protiskluzovou úpravu.
První pomocí, kterou ale asi ve městě využijete opravdu jen v krizi, je navléknout si přes boty staré hrubší ponožky nebo si koupit speciální návleky, které mají stejný efekt.Z kategorie rychlé „první pomoci“ je i přelepit si podrážky bot pruhy náplastí bez polštářku, které můžete snadno nosit v kabelce sebou. .