V padesáti život nekončí, ale začíná. Děti jsou většinou odrostlé, takže máte konečně i více času pro sebe. Dovolte si o sebe pečovat a myslete i na své zdraví. Vyšetření, na která byste rozhodně neměla zapomínat.
1 Gynekologie Ke gynekologovi by měla chodit jednou ročně každá žena od 15 let – a nejinak tomu je po menopauze. Kromě vyšetření pohmatem a ultrazvukem by měl lékař provést i stěr z děložního čípku a poslat jej na cytologické vyšetření, zda nehrozí rakovina.
Jeho výsledky ale nejsou vždy 100%, proto byste měla požádat ještě o takzvaný HPV DNA test.
Počítejte ale s tím, že si jej budete muset zaplatit, na rozdíl od běžné cytologie však dokáže přesně odhalit infekci rizikovými typy lidského papilomaviru, které způsobují většinu nádorů děložního hrdla.
2 Mamograf Rakovina prsu je také velice častým onkologickým onemocněním. Proto pojišťovna hradí ženám od 45 let vyšetření na mamografu jednou za dva roky.
Pokud ale máte v rodině více případů rakoviny prsu, automaticky patříte do skupiny žen, které by měly chodit na vyšetření prsu jednou ročně už od 25 let.
3 Oční Návštěva očního lékaře se dospělým doporučuje každé dva roky.
Preventivní prohlídka slouží nejen k případnému stanovení dioptrií, ale i odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a vy si jich samy nevšimnete, například zeleného či šedého zákalu.
Obě tyto zákeřné nemoci lze při včasném zachycení dnes již snadno operovat pomocí nejmodernějších laserů. 4 Stomatologie Preventivní prohlídky u zubaře hradí pojišťovny dvakrát ročně. Využijte toho, ať neskončíte zbytečně předčasně se zubní protézou.
Stomatolog by vám na preventivní prohlídce měl zkontrolovat stav chrupu, sliznice i dásní, zaměřit se na zjišťování změn v dutině ústní, které by mohly signalizovat přednádorové či nádorové změny nebo jiná onemocnění.
Také by vám měl odstranit zubní kámen, takže se nestyďte ho o to požádat. V ideálním případě by vám měl udělat během preventivní prohlídky i rentgenový snímek, aby odhalil případné skryté komplikace a onemocnění.
5 Test okultního krvácení do stolice Toto vyšetření je zcela bezbolestné a jednoduché, stačí jen odběr vzorku stolice, který provedete doma a pak ho zanesete svému praktickému lékaři. Analýza dokáže odhalit stopy krve, které nejsou vidět pouhým okem.
Pozitivní výsledek může signalizovat zhoubný nádor střev, který jejedním z nejčastějších nádorových onemocnění. Ženám od 50 let se doporučuje jednou ročně, po 55 jednou za dva roky. .