Cholesterolu se přezdívá „tichý zabiják“. Jeho zvýšená hladina v krvi totiž nebolí ani se nijak nápadně neprojevuje a často se na něj přijde zcela náhodně. Přitom je zejména vysoká hladina LDL cholesterolu velmi nebezpečná a bohužel často podceňovaná.
Způsobuje postupné ucpávání a kornatění tepen, což je hlavní příčina vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Na ně v České republice umírá ročně kolem 50 000 lidí. Nepříjemné dědictví Věděli jste, že vysoký cholesterol můžete i zdědit?
Toto geneticky podmíněné onemocnění se nazývá familiární hypercholesterolémie (FH) a je rozšířenější, než bychom si mysleli – trpí jím každý dvoustý člověk.
U takových lidí se pak zvýšená hladina cholesterolu vyskytuje už od narození. Většina z nich o tom vůbec neví. Někdy mohou mít „jen“ tukové bulky u oka nebo se jim hromadí tuk u šlach na rukou nebo na patě.
A jak už bylo řečeno, ani tohle nebolí, a tak nad tím většinou jen mávnou rukou a o tom, že se v jejich těle děje něco špatného, se dozví až v okamžiku, kdy je postihne první infarkt.
Důležité je tedy nevyhýbat se preventivním prohlídkám, které zachytí FH včas, a tím se může začít i včas léčit.
Čím méně, tím lépe Tabulky s bezpečnou hladinou „zlého“ LDL cholesterolu udávají hodnotu do 3,4 mmol/l. To ovšem platí v případě, že jste zdraví.
Lidé, kteří trpí nějakým kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou, selháním ledvin, zděděným vysokým cholesterolem a podobně mají mnohem vyšší riziko infarktu a podle nejnovějších doporučení by jejich hodnoty cholesterolu měly být mnohem nižší, než je norma.
Obecně by měli mít LDL cholesterol nižší než 1,8. A ti, kdo trpí kardiovaskulárním onemocněním a druhou cévní příhodou prodělali v posledních dvou letech, dokonce pod 1,0 mmol/l.
Vhodný jídelníček je základ Ideální prevencí i podporou léčby je úprava jídelníčku spolu s pravidelnou pohybovou aktivitou – a nekouřit.
Omezte živočišné a ztužené tuky, uzeniny, tučné mléčné výrobky, tučné maso a sůl. Pozor na skryté tuky, třeba v trvanlivém pečivu, zejména s polevou či náplní.
Není třeba se tuků úplně vzdát, jsou potřebné například i pro působení některých vitaminů a třeba tučné ryby jsou prospěšné.
Vždy je ale můžete nahradit vhodnější variantou, kvalitními rostlinnými oleji (řepkový, olivový) a rostlinnými tuky. Když máte chuť na řízek, jednou za čas si ho klidně dejte, jen místo prorostlé krkovičky použijte kuřecí.
Jezte hodně zeleniny, luštěnin a ovoce. Chléb, pečivo, těstoviny či rýži si vybírejte v celozrnné variantě. A pokud si s takovým jídelníčkem sami nevíte rady, obraťte se na nutričního terapeuta.
Pomůže vám ho sestavit a přihlédne i k vašemu zdravotnímu stavu, časovým a finančním možnostem, stravovacím zvyklostem i chuťovým preferencím.
Prostě tak, abyste jedli zdravě a přitom nijak netrpěli. .