Chladnější počasí nahrává nejen nachlazení či virózám, častým problémem bývá i zánět močového měchýře, a to hlavně u žen. Ačkoliv za toto onemocnění může bakterie E.
coli, která běžně sídlí v našich střevech, kde je užitečná, prochladnutí oslabí imunitu, což usnadňuje její průnik do močové trubice. Ta je u žen kratší než u mužů, proto ženy tímto zánětem trpí více. Jak se projevuje?
Zánět poznáte jednoduše, při močení se projevuje nepříjemným pálením až řezáním.
Přidat se může také zvýšená teplota a bolesti břicha. Podle toho, jak zánět pokročil, se lékař rozhodne buď pro domácí léčbu pomocí antibiotik, nebo pro pobyt v nemocnici. Pokud se totiž infekce rozšíří až do ledvin, je nutné okamžitě vyhledat lékaře.
Poznáte to podle bolestí v bedrech a vysokých teplot a může být hodně nebezpečný, zvláště u starších lidí nebo diabetiků, kde hrozí i selhání ledvin. Co vám uleví?
Pokud jde o začínající zánět močového měchýře, někomu pomůže koupel v horké vodě, teplé ponožky nebo pití urologických čajů – dodržování pitného režimu je v tom,to případě nezbytné, aby se škodlivé bakterie co nejdříve vyplavily ven.
Je dobré také zařadit do jídelníčku více močopudných potravin, například petržel, celer nebo okurky, což také močové ústrojí pročistí od bakterií. Jak onemocnění předejít?
Především dobrou hygienou a dostatečným oblečením – stačí mít oblast ledvin a podbřišku zakryté, vhodné jsou třeba kalhoty či sukně s vyšším pasem.
Při sezení venku pomůže šátek nebo deka omotané kolem pasu nebo blůza či tričko zastrčené do kalhot.. Vyhněte se ale sezení na studené zemi. Často se také prochladne od nohou, nezapomínejte tedy na teplé ponožky.
.