Hřebíček, tak jak ho známe, jsou vlastně sušené kalichy s poupětem stromu hřebíčkovce kořenného.
První zmínky o tomto vzácném koření pocházejí už ze starověké Číny ze třetího století před naším letopočtem a my dnes víme, že už v té době měl cenu zlata.
Ničí bakterie a posiluje imunitu
Nejenže se osvědčil jako aromatické koření, ale už tehdy se vědělo, že má spoustu prospěšných účinků na lidské zdraví.
To je způsobeno tím, že hřebíček obsahuje především velké množství silice a sloučeninu eugenol, která má lokálně anestetické, ale také antiseptické účinky, a proto je často používán v zubním lékařství.Při vnějším i vnitřním použití působí dezinfekčně, ničí nežádoucí bakterie a prokazatelně posiluje imunitu.
Přírodní dezinfekce
Hřebíček se používá jako lokální anestetikum, protože při přímém dotyku bolavé místo znecitlivuje.Má také močopudný účinek, a tak dokáže pročistit organismus. Svou jemnou vůní osvěží váš dech, když ho budete žvýkat.
Účinně dezinfikuje rány a pomáhá při léčbě špatně se hojících zranění.
Má také prospěšné účinky při dně a zánětech kloubů a dokáže pomoci od běžných bolestí, které s tímto onemocněním souvisejí.Můžete ho použít, když vás trápí rýma a záněty horních cest dýchacích. Rovněž povzbuzuje srdeční činnost a jeho jemná vůně působí jako afrodiziakum.
Hřebíčková tinktura
Úplně pro začátek si můžete doma vyrobit tinkturu z hřebíčku, která vám výborně poslouží při parodontóze.Do 1 litru 60% lihu naložte celý sáček hřebíčku, přidejte 1 tyčinku skořice a nechte 2 týdny louhovat na tmavém místě.
Pokud budete ústa vyplachovat touto tinkturou alespoň 2krát denně, brzy poznáte její hojivý účinek.
Aromaterapie
Pokud si do aromalampy nakapete pár kapek hřebíčkového oleje, nejenže vám krásně provoní místnost, ale také ji spolehlivě vydezinfikuje. Pomůže při dýchacích obtížích, rýmě a astmatu.