Ačkoli mají Vánoce stovky podob, chutí i vůní, nejhezčí svátky jsou vždy, když se společně sejde celá rodina a vzpomíná se, co se tento rok stalo a na ty, kteří už s námi nejsou.
V jakých zemích mají ty nejbarevnější a nejnazdobenější ulice slavných měst?
Francie
Dárky nosí vousatý muž Pere Noël, velmi podobný Santa Clausovi. Přijíždí na saních a dárky pokládá na krb nebo ke kamnům. Děti ho den předem lákají na mrkvičku pro soby, aby přijel co nejdříve k nim.
Francouzi slaví advent a děti užívají adventní kalendáře s okénky, kde se skrývají sladkosti i věty z evangelia. Štědrý večer je zakončen půlnoční bohoslužbou. V Paříži před radnicí se každoročně buduje velké kluziště, kde Francouzi bruslí, aby jim vytrávilo.
Důvod je jasný, Vánoce jsou ve Francii doslova orgiemi. Slavnostní hostina trvá několik hodin, má mnoho předkrmů a chodů. Výběr je ohromný.
Polsko
Ježíšek opouští o Štědrém dni nebe a snáší se na oslíku mezi lidi na zem. Polské děti lákají oslíka na trochu sena pod stromečkem. Dárky nosí svatý Mikolaj, instalují se betlémy s národní tematikou. Celý Štědrý den je půst.
S první večerní hvězdou se rozdávají dárky, pak se teprve večeří. Podává se dvanáct chodů jako dvanáct měsíců; je prostřeno i pro neočekávanou návštěvu, také je pro ni připraven dárek. Na stole má být rozsvícený svícen a pod ním groš, aby nepřišla chudoba.
Večeře začíná modlitbou a rozlomením posvěcené oplatky. Nesmí chybět chléb, boršč, ryba, zelí s houbami, dnes často i krocan.
Německo
V každém městečku si potrpí na překrásné vánoční trhy s punčem a perníčky. V Bavorsku si v adventním čase oblíbili průvody maškar, strašidelných čertů a svérázných postaviček. Podobně jako u nás tady nosí dětem dárky Ježíšek a jí se smažený kapr.
V evangelickém zbytku Německa spouští komínem dárky Weihnachtsmann (Vánoční muž). Podává se pečená husa či kachna nebo konšelská mísa s plátky vepřového. V Sasku vyvěšují trojrozměrnou ochranovskou hvězdu (kterou prý sem přinesli Češi).
V každém okně se točí domeček se svíčkami. Místo vánoček Němci pečou voňavé štóly.
Španělsko
Štědrý večer, Noche Buena je rodinným svátkem, lidé si domov vyzdobí borovými větvičkami, svíčkami a jesličkami. O půlnoci pak chodí na mši oslavující kohouta, který prý jako první oznámil narození Krista.
Velkým svátkem jsou Tři krále (Dia de Reyes), kdy slavnostní hostinu uzavírá tradiční tříkrálové cukroví, což jsou kulaté koláčky zdobené ovocem a ořechy, ve kterých jsou schována malá překvapení.
Děti dostávají dárky právě až na Tři krále, večer připraví pro jejich velbloudy vodu, aby přijeli i k nim a ráno mají před dveřmi dárky. Mají dlouhé vánoční a novoroční prázdniny, do školy jdou až po 7. lednu.
Itálie
Ve Vatikáně celé náměstí sv. Petra sleduje, jak papež uděluje vánoční požehnání a poselství Urbi et orbi (městu a světu), ale celá Itálie se dívá v televizi.
V rodinách se dědí staré rodinné betlémy po předcích, které se zdobí, aby se do nich 24. prosince vložila postavička Ježíška. Dárky ale nenosí jezulátko, ty naděluje děd Babbo Natale nebo hodná čarodějnice Befana. Symbolickým jídlem je „vánočka“ panettone.
Ale jinak je italské vánoční menu velmi bohaté, mívá přes deset chodů, pečené jehně či krocana, nechybí plody moře s těstovinami, pečené brambory, zapíjí se vínem a likéry – a samozřejmě skvělá italská káva. Na severu Itálie jsou obvyklé i stromečky.
Dánsko
Každá rodina vyrábí věnec se čtyřmi svíčkami, které symbolizují čtyři neděle křesťanského adventu, ale také čtyři období života – dětství, mládí, dospělost a stáří. Děti mají svíčku s kalendářem a až do Vánoc nechávají vždy jeden dílek uhořet.
Malí zlomyslní skřítci Julenisser si dělají legraci z dětí i z dospělých, ale neubližují. Vánoční večer se slaví v rodinném kruhu s tradičním jídlem. Než lidé rozbalí dárky, chytí se za ruce, zpívají koledy a tančí kolem vánočního stromku.
Hlavním jídlem večeře je husa nebo kachna, vepřová pečeně s červeným zelím. Na stole nechybí šunka, pepřená treska s ředkvičkou a horká rýže politá studeným mlékem.