Delší cestování mívá za následek mim o jiné často i otoky nohou. Zvláště v teplých měsících po delší době strávené v autě či letadle dolní končetiny opuchnou, objevit se mohou i křeče či nepříjemné brnění.
Procvičování Dobrá zpráva je, že s tím můžete něco udělat a nepříjemné otoky zmírnit nebo jim úplně předejít. První známky oběhových potíží, které je způsobují, přicházejí obvykle po třech hodinách cesty.
A to je ten pravý čas se protáhnout. Při cestě autem je dobré udělat si přestávku a projít se venku, v autobuse či letadle vstát a projít se v uličce, Nohy si můžete protáhnout i vsedě – postačí pár jednoduchých cviků:
střídavě se opírejte o špičky a paty, pomalu propínejte a krčte chodidla, zakružte kotníky nebo si nohy promasírujte od kotníků k lýtkům.
Pokud se obtíže objevují častěji i mimo dlouhé cesty, může být na vině chronické žilní onemocnění, které patří do rukou lékařů. Pitný režim Mohlo by se zdát, že přílišné pití otoky způsobí, ale opak je pravdou.
Pokud má organizmus málo tekutin, může začít vodu zadržovat. Pijte proto průběžně dostatek vody.
Cestovní pomůcky Při dlouhých cestách při prevenci otoků pomohou kompresivní elastické punčochy, které seženete v lékárnách, zdravotních potřebách i obchodech přímo na letišti.
V případě, že máte metličky nebo křečové žíly, si nechte s jejich výběrem poradit od svého lékaře.
Pomoci mohou léky Pokud patříte k těm, kdo trpí otoky, pocity těžkých nohou a mívají křeče, nebo u vás už došlo k objevení křečových žil a metliček, může vám praktický lékař předepsat léky na podporu žil.
Je dobré začít je užívat už pár dní před plánovanou cestou, během dovolené a ještě dva dny po příjezdu. .