Jedním z mýtů je, že poruchy štítné žlázy postihují výhradně ženy. To však není pravda. Potýkají se s nimi i muži, ženy však častěji.
Žláza produkuje velké množství hormonů, které zasahují do všech metabolických dějů v těle a působí na funkci všech vnitřních orgánů.
Pokud tedy žláza nefunguje dobře může velmi negativně ovlivnit náš celkový zdravotní stav. Dědičnosti stres Kromě dostatku jódu ovlivňuje funkci žlázy i dědičnost, stres, předchozí léčba zářením či užívání některých léků, včetně tzv.
biologické léčby. Spadáte-li do některé z kritických skupin nebo u sebe začnete pozorovat příznaky, měla byste okamžitě podstoupit krevní test.
Žádanku vám vypíše váš obvodní lékař a na odběr se můžete dostavit do některého z odběrových pracovišť, test je hrazen pojišťovnou.
Co se testuje
Vyšetřují se celkem tři základní parametry, a to látka TSH, což je hormon, který řídí činnost štítné žlázy. Dále thyroxin, který v organismu kontroluje výdej energie, a také hladina autoprotilátek.
Poruchy štítné žlázy se dají celkem dobře léčit, někdy je však nutná doživotní regulace tvorby hormonů.
Příznaky
Mezi hlavní příznaky onemocnění patří zejména přibývání na váze, otoky na kůži, vypadávání vlasů, zácpa, zimomřivost, ospalost či pokles libida.
Mnoho lidí bohužel tyto příznaky podceňuje a nemoc neléčí, přičemž i zde platí, že když se nemoc odhalí včas, většinou je dobře léčitelná a nezanechává žádné trvalé následky.
V opačném případě ale může napáchat velké škody. Zvýšená funkce Vzniká při zvýšeném uvolňování hormonů žlázy do krve.
Jejími příznaky jsou především hubnutí, nadměrné pocení, nespavost, nesnášenlivost tepla, nervozita, vypadávání vlasů, vypouklé oči a zrychlená srdeční činnost.
Může vést také k osteoporóze, ke snížené fyzické aktivity a dušnosti. Nemocného může trápit i svalová únava. Snížená funkce Bývá častější.
V mnoha případech stojí nejen za poruchami menstruačního cyklu, potraty a problémy s otěhotněním, ale u starších lidí způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, která vede ke kardiovaskulárním onemocněním.
.