Lidská ústa jsou místem, kde se schází mnoho bakterií, což způsobuje řadu nemocí, s nimiž se zrovna nechlubíme. Které jsou ty nejcitlivější a jak jim předejít?
Zubní potíže
Krvácení dásní, umělé zuby, které občas nedrží na svém místě, nebo zákeřná parodontóza. Zuby mají totiž poměrně složitou strukturu, skládají ze tří částí – kořene, krčku a korunky.
Korunka je pokryta pevnou sklovinou, která je dokonce nejtvrdší tkání našeho těla.
Většinu hmoty uvnitř zubu tvoří zubovina. To je ta žlutobílá kostem podobná hmota, která se odhalí, když máte kazy. Uprostřed zuboviny je dřeňová dutina, kterou vyplňuje zubní dřeň, jíž procházejí cévy a nervy.
Složitá skladba zubu je ovšem místem, kde se množí různé bakterie. Nemocí je mnoho, některé jsou ovšem i životu nebezpečné. Na co si dát pozor?
Rozklad v ústech
Mezi nejčastější onemocnění našich zubů patří zubní plak. Je to bakteriální vrstva, která se tvoří a usazuje na zubech či na jazyku. Mikroorganismy tak způsobují rozklad sacharidů, čímž zuby odvápňují.
Zub je pak náchylnější k tvorbě zubního kazu. Dochází k poškození zuboviny, která je běžně kryta tvrdou sklovinou. Zuby tak bolí, dochází k otokům dásní, jejich zčervenání a podráždění. Tvorbě zubního plaku lze předcházet správnou zubní hygienou.
Pokud se zubní plak nezačne včas léčit, může dojít k tvorbě zubního kamene vznikajícího reakcí minerálních látek s nekrytou zubovinou. Zubní kámen se velmi špatně odstraňuje a může způsobovat krvácení a vážné otoky dásní, které mohou vést k jejich zánětu.
Strašák zvaný parodontóza
Parodontóza často postihuje starší pacienty. Dbejte na pečlivou ústní hygienu, protože v pokročilém stadiu se léčí velmi obtížně. Vyléčit ji zcela nelze, ovšem právě vhodnou léčbou a péčí se dá zastavit nebo výrazně zpomalit.
Vše začíná rentgenem, který je zcela bezbolestný. Nepříjemný může být jen tlak, který způsobuje násilné otevření úst, aby snímek mohl zachytit celý chrup. Jak vypadají ústa zasažená parodontózou? Upřímně, některé to děsí.
Odhalené krčky, zanesené kanálky a poškozené kořeny. Dásně nemusejí krvácet, jak se někdy o parodontóze říká. Zejména u kuřáků je časté, že se tyto příznaky vůbec neobjevují.
Kouření má ovšem na vznik parodontózy vliv, stejně jako některé léky (antidepresiva nebo diuretika).
Proč? Ty totiž způsobují, že se vám v ústech tvoří málo slin, a tím se množí zákeřné bakterie ovlivňující stav dásní a zubů.
Co může nastat?
Někdo se obává čištění kanálků. Injekce, která je vedena do dásní, trochu bolí, ale čištění necítíte ani poté, co injekce přestane působit. Počítejte však s tím, že několik hodin po zásahu budete mít ztvrdlá ústa, bude se vám hůře mluvit i pít.
Probíhá to tak, že lékař zub otevře a do každého z kanálků několikrát zasune drátěnou spirálku, kterou se snaží kanálek vyčistit po celé délce. Pak se nechá zub odpočinout a kanálky se vyplní tmelicí hmotou a zaplombují.
Pokud ani to nepomůže, může se přistoupit k vytržení zubu. Chybějící vlastní zuby se nahrazují několika způsoby. Snímatelnými protézami či můstky.
Právě z toho mají někteří obavy, protože mají v živé paměti, jak jejich známým nebo rodinným příslušníkům často vypadávaly tyto náhrady.
To je ale minulost. Dnes je řada prostředků, které náhrady řádně upevní. Samozřejmě je ale vždy lepší, když máte zuby své, a nikoli umělé. Proto o ně pečujte.