Na vyhřátých loukách v Krkonoších nebo u lesních potoků můžete najít anděliku lékařskou. Protože patří k ohroženým druhům, tak si ji pro léčebné účely raději kupte v lékárně.
Správné sušení je základ
Andělika kvete v červenci a srpnu. Celá rostlina je výrazně aromatická. Semena této bylinky se sbírají v září a v říjnu, na podzim můžete vykopat kořen. Ihned po sklizni semen a vykopání kořene vše pečlivě usušte.
Tiší nervy
Využití anděliky v domácím léčitelství je známé již od středověku, kdy se kořen používal k odstranění jedů z těla. Nyní se andělika nejčastěji přidává do bylinkových koupelí, protože má příznivý vliv na nervovou soustavu.
Rovněž uklidňuje organismus při střevních nebo žaludečních neurózách. Teplé andělikové koupele působí také na nepříjemné revmatické obtíže, tlumí menstruační bolesti, ale působí také při celkové únavě a oslabení organismu.
Jak na domácí likér?
Lze ji použít jako prevenci a zvýšit si tak odolnost vůči stresu. Při prevenci nemusíte anděliku užívat vnitřně, osvědčily se i zábaly. Semena anděliky se pro svoji aromatickou vůni používají i při výrobě likérů.
Pro domácí použití si naložte 40 g čerstvých lodyh do1 litru kořalky nebo červeného vína. Po pěti dnech tekutinu přeceďte a můžete popíjet..