Hvar – slunce a levandule
Ostrov v nejjižnější části Chorvatska Teplota vody se v letních měsících pohybuje okolo 23 až 27 °C. Ostrov má největší počet hodin slunečního svitu na chorvatském Jadranu. Říká se mu také ostrov levandulový, to pro lány průmyslově pěstované levandule.
Uspokojí i příznivce spíše soukromější dovolené, díky několika téměř opuštěným, klidným a nádherným plážím. Nejpůsobivějším místem je přímo město Hvar. Atmosféru centra dotváří malý přístav, kde parkují výletní lodě.
Nedaleké náměstí patří mezi nejkrásnější v Dalmácii. Navštivte i krásná přímořská městečka, jako např. Stari Grad.
Krk – příroda i dobré víno
Jedním z ostrovů, kam se dostanete pohodlně po mostě, dokonce po jednom z nejdelších na světě. Získá si vás nádhernou přírodou, dokonalými plážemi i historickými zajímavostmi.
Městečka Baška, Punat, Njivice, ale také Krk s charakteristickými úzkými a spletitými uličkami, bývala oblíbeným cílem vídeňské šlechty. Dodnes si zachovávají středověký ráz.
Méně známá je malá vesnice Juradvor, kde byla v tamním kostelíku svaté Lucie objevena v roce 1851 Baščanská deska, nejstarší dochovaná písemná památka v chorvatském jazyce. Na výlet je možné vyrazit také na nedaleký ostrůvek Košljun s bujnou vegetací. Výletní lodě sem jezdí třeba z nedalekého Punatu.
Korčula – slunečná perla
Ostrov s okouzlujícími nedotčenými zátokami s křišťálově čistým mořem. Největší atrakcí ostrova je starobylé město Korčula s mohutnými hradbami.
Jeho prohlídku můžete začít u Pevninské brány, pak se lze ponořit do stinných kamenných uliček, kterými se v poledne rozléhá odbíjení zvonů, a dojít až ke katedrále svatého Marka. Na Korčule je na 200 mysů a zálivů.
Často jsou to nedotčené zátoky s křišťálově čistým mořem, ve stínu staletých borovicových lesů. Oblíbené je lázeňské letovisko Vela Luka, ale také rybářská obec Lumbarda s majestátním kostelem svatého Petra a starými šlechtickými letními sídly.
Cres – klid a pohoda
Říkají mu ostrov oliv a tento plod mají i ve svém znaku. Cres patří k největším z chorvatských ostrovů, pokocháte se nádhernou přírodou, průzračným mořem i malebnými vesničkami. Okouzlující je centrum ostrova, město Cres, se starověkým opevněním.
Na západním pobřeží ostrova, kousek od letoviska Martinšćica, leží vyhlášená pláž Slatina. Oblázky a pozvolný vstup do moře, stromy nabízející stín i nabídka služeb přilehlého kempu jsou ideální pro rodiny s dětmi.
Čistou přírodu dokazuje, že se tady nalézá 1 100 druhů rostlin, což je světový unikát. Jednou z vesniček s kamennými domy jsou Lubenice postavené na vysokém útesu.
Dugi Otok – delfíni a jeskyně
Dugi Otok je opravdu dlouhý ostrov, přes 40 km. Nabízí mimořádně krásné pláže. Na jihu se otevírá jedním z nejkrásnějších jadranských zálivů, který se jmenuje Telašćica, kam dost často zavítají delfíni.
Na ostrově najdete jak strmé útesy, tak i klidné zátoky nebo krasové jeskyně. Část ostrova je chráněna, nachází se zde národní park. Cesta sem vede ze Sali, největší rybářské osady na ostrově. Na severu se rozprostírá rovněž velmi malebný záliv Soliščica.
K oblíbeným písečným plážím patří Soliščica, Pantera a Sakarun na severozápadě ostrova. Nevynechejte ani krásné slané jezero Mir propojené s mořem krasovými průchody.
Rab – vzduch, který léčí
Tento ostrov je poměrně hornatý. Vyznačuje se příjemným klimatem, je vyhledáván astmatiky a alergiky. Starobylé město Rab je navštěvované nejen pro svou malebnost, ale i jako lázeňské letovisko.
Poetiku ostrova dotvářejí borovicové a dubové lesy, vinice a olivové háje. Malé zátoky obklopené malebnými skalisky skrývají mnoho krásných oblázkových a písčitých pláží. Jedna z nejznámějších u Jaderského moře – Rajska plaža, je dlouhá 1,5 km.
Je přímo ideální pro rodiny s malými dětmi nebo neplavce, protože mělčina vede dlouhé desítky metrů od břehu. Na ostrov se dostanete z Jablance na pevnině nebo z ostrova Krk.
.