Od vysokého krevního tlaku přes poruchy srdečního rytmu až k mozkové mrtvici. Takový bude nelítostný postup vašeho zdraví ve chvíli, kdy vysoký krevní tlak podceníte. Jakou prevenci nasadit?
I když to lidé neradi poslouchají, je třeba omezit alkohol, cigarety, tučná jídla, šetřit se solí a hlavně se začít hýbat! Pohyb je jeden ze základních faktorů, které pomáhají snížit tlak.
V tomto směru lidé chybují nejčastěji – většinou volí špatnou pohybovou aktivitu či velkou zátěž. Lepší je aktivitu přesně naplánovat, abyste se nemuseli bát přetížení, které by vám mohlo uškodit. Pozor, mnoho lidí má vysoký krevní tlak, aniž o tom ví.
Nemají žádné příznaky, přesto jejich tlak způsobuje poškození tepen a životně důležitých orgánů .
Měřte si tlak doma
Domácí měření krevního tlaku je spolehlivý způsob, jak poznat nepravidelný srdeční rytmus. Je proto dobré si takový přístroj pořídit. Jak si jím tlak správně změřit? Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
Nejméně 30 minut před měřením nekuřte a nepijte alkohol. Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se. Tlak měřte vždy na stejné paži.
Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce..