Obvykle je červený a svědí. Kůže může být suchá, rozpraskaná, mokvající a zanícená. Tzv. atopický ekzém se nejčastěji vyskytuje u malých dětí, ale může se poprvé objevit i v dospělosti.
Jeho příčina dosud není známá, prokazatelný je ale vliv dědičnosti i zevních faktorů.
Jak ho poznat?
Často se pojí s výskytem astmatu nebo senné rýmy. Nutí ke škrábání, čímž vytváří bludný kruh svědění – škrábání – ekzém – svědění. Nemoc se může udržovat řadu měsíců.
Svědění se také výrazně zhoršuje při změnách teploty, nošení oděvů z vlněných nebo umělých látek či zapocení. Proč ho nepodceňovat Po zhojení vždy zůstává suchá kůže a její rohové vrstvě schází schopnost zadržovat vodu a snadno se v ní tvoří jemné trhliny.
Dochází i ke snížení tvorby potu a mazu. To vysvětluje celoživotní sklon atopiků k obnovování ekzému po styku kůže s mechanickými nebo chemickými dráždícími vlivy, při pobytu v suchém nebo chladném prostředí.
Proto by se již první projevy ekzému měly brát vážně a onemocnění zastavit co nejdříve. Možností léčby je hned několik Nejprve je třeba navštívit dermatologa.
Pokud na sobě objevíte některé z příznaků atopického ekzému, návštěvu kožního lékaře určitě neodkládejte.
Po vyslovení zjištěné diagnózy nasadí lékař léčbu a vy následně budete muset svědomitě užívat předepsané léky, tlumící masti nebo roztok s kortikoidy a dodržovat zásady správného oblékání. Pomáhají i olejové a bylinné koupele.
Zejména kortikoidy mají i přes svoji nevalnou pověst kvůli nežádoucím účinkům silné protizánětlivé účinky a v akutní fázi ekzému jsou pro léčbu nepostradatelné.
Vyzkoušejte fototerapii Užívá se při léčbě mírných i závažných forem atopického ekzému u dospělých. U dětí se vzhledem k rizikům nedoporučuje, jen v závažných případech.
Probíhá tak, že pacient stojí cca dvacet minut v komoře, která obsahuje dva světelné zdroje UVA a UVB záření.
Po skončení terapie dochází k reparaci kůže. Ideální je kúru podstupovat dvakrát týdně a pacient by měl být pravidelně kontrolován minimálně 1-2x ročně kvůli případným vedlejším účinkům, jako je poškození pleti či známky onkologického onemocnění kůže.
Prevence je důležitá Vzhledem k tomu, že jde o chronické, většinou dědičné onemocnění, je velká pravděpodobnost, že s ním budete bojovat celý život. Můžete ale předcházet jeho projevům, čo minimalizovat počet a intenzitu.
Těmto spouštěcím faktorům byste se měla vyhnout: intenzivnímu pocení, extrémnímu teplu a chladu, nadměrnému škrábání, dlouhým sprchám a koupelím, agresivním kosmetickým produktům, kouři a vlněným a syntetickým tkaninám.
V neposlední řadě také stresu a namáhavému cvičení. Důležité je promašťování pokožky.Tím se zlepší ochranná funkce kůže.