Paříž, město milenců a osudových románů, má opravdu co nabídnout. Musíte ale umět ve jménu romantiky trochu hledat. Že může být špatné počasí? A to zamilovaným vadí?
Pro valentinský výlet snad neexistuje vhodnější cíl a užijí si ji rozmařilci i šetřílkové.
Možná nejkrásnější je Paříž od Seiny, z paluby výletní lodi, a velká romantika je ostrov Île de la Cité se slavnou katedrálou Notre-Dame, kde Hugův hrbáč Quasimodo zachraňoval Esmeraldu.
Zamilovaní neomylně míří na východ města velkolepý hřbitov Père Lachaise, kde jsou pohřbeni idoly všech zamilovaných, např. Edith Piaf, Oscar Wilde, Abélard a Heloisa… Zcela jinou perspektivu nabídne zelený přístavek u domu na Place Denfert-Rochereau.
Je tu vstup do Les Catacombes, pařížského podzemí, které měří přes 350 km! Turistická trasa je kratší (1,7 km), přesto ohromně působivá, zahrnující hradby kostí a temně osvětlené podzemní ulice. Tady se určitě budete držet za ruce!
Dáte galerie?
K lásce patří umění, takže určitě musíte do Museé d´Orsay na břehu Seiny, které má sbírky Belle Epoque neboli z let 1848 až 1914. Hned naproti přes řeku stojí proslulý Louvre, ovšem je nemožné „dát“ dvě velké galerie v jeden den, takže si půjdeme odpočinout do sousedících krásných zahrad Tuileries.
Druhý den se do Louvru dostaneme snadno, tentokrát díky stanici metra Musée Louvre. Jestliže d´Orsay zabere den, na Louvre nestačí týden. Nádhera a množství obrazů, jdoucí od středověku po empír, jsou až obžerné.
Kromě slavné Mony Lisy tu uvidíte Tiziana, Rembrandta, Dürera, El Greca, Vermeera, k tomu umění starého Egypta, Řecka, Říma… Skoro to vypadá, že francouzští králové nedělali nic jiného než že sbírali umění!
Jdeme na Eiffelovku
Eiffelova věž stojí o něco dál než kilometr od Musée d´Orsay na břehu Seiny v rozlehlém parku Champ de Mars (Martova pole) a musíte se rozhodnout, jestli se k ní vydáte ve dne nebo večer, protože Paříž plná světel je z výšky stejně úchvatná jako ve dne!
U paty rozkročené věže se můžete svézt na historickém kolotoči, který jste viděli mj. v Amelii z Montmartru.
Na půvabný kopeček Montmartre, proslavený kdysi malíři, a k malebnému kostelíku Saré Coeur se nejlépe dostanete metrem opět od Musée d´Orsay do stanice Abesses.
Do slavného kabaretu Moulin Rouge je vstup docela drahý (ale levnější než na koncert Lucie Bílé), zato zdejší půvabné malé hotýlky patří v Paříži kupodivu k těm levnějším.
Do kavárny!
V pařížských kavárnách se vždy dělalo umění – a politika. Připomeňme si ty nejslavnější. Le Deux Magots (U dvou magotů) na bulváru Saiunt-Germai je možná nejslavnější, chodili sem Verlain, Picasso, Hemingway… vše je tu dobré, hlavně omeletky.
Ob-La-Di na rue Santonge má skvělé sladké i slané pochoutky, je bezlepková a vhodná i pro vegetariány. Le Petit Wagram na Avenue Wagram má typické francouzské pokrmy v bagetách, burgery i velká jídla.
Le Café Jacquemart-André na bulváru Haussmann je známý skvělou šunkou a kozími sýry na obložených chlebíčcích. 5 Pailles na rue Faubourg je pověstný obloženými talíři, vhodnými jako „brunch“ neboli snídaňoběd pro ty, kdo pozdě vstali.
Odette na rue Galange je orientovaná na sladké, k chou à la crème, což je různě plněná čokoládová koule tu servírují krásný výhled na Notre-Dame.
Le Café de la Paix na náměstí Opery útočí nádherným secesním interiérem, toalety nevyjímaje – a je drahá. .