Ztuhlé a bolavé klouby trápí po padesátce dvě třetiny lidí. A zvlášť teď v zimě stačí trochu prostydnout, ofouknout a už se hned hlásí o slovo.
S včasnou a pravidelnou péčí se přitom obtížím můžete vyhnout, a když už se objeví, dají se výrazně zmírnit.Zkuste například změnit jídelníček a vyzkoušejte doplňky stravy.
Opotřebení a zánět
Vnitřní výstelku kloubů, která umožňuje bezbolestný a hladký pohyb, tvoří chrupavka. Ta se ovšem s přibývajícím věkem opotřebovává. Když je opotřebení už tak velké, že chrupavka na některých místech úplně zmizí, dochází k tření nechráněných kostí o sebe.
To je provázené velkou bolestí, navíc v podrážděných místech může lehce vzniknout zánět.
Tlačenka ani medvídci
Chrupavku tvoří kolagen, který si naše tělo dokáže vyrobit samo. Jenže s věkem přirozená produkce kolagenu klesá. Některé potraviny, třeba vepřové kůže, hovězí oháňky nebo želé medvídci kolagen obsahují ve velkém množství.
Ale jejich konzumace k udržování zdravých kloubů bohužel nestačí. Jediným efektivním způsobem je užívání kolagenu ve formě potravinových doplňků.
Vitaminy a oleje
I přesto hraje jídelníček ve zdraví kloubů velkou roli. Aby byly vaše klouby zdravé a nebolely, potřebují vitaminy C, D, prvky vápník, hořčík a již zmiňovaný kolagen. A jak by měl tedy vypadat jídelníček pro zdravé klouby?
Hodně ovoce (granátová jablka, ananas, citrusy), listové zeleniny, papriky, brokolici, mandle, ořechy a pohanku.
Z masa byste měli dávat přednost rybám, občas je dobré zařadit maso s vyšším obsahem kolagenu (vepřové nožičky, kůže, kuřecí křídla, hovězí kližka a oháňka). Kvůli dostatečnému příjmu vápníku by nemělo chybět netučné mléko a tvaroh.
Prospěje vám i (kvalitní) kakao, droždí nebo obilné klíčky.