Časté a většinou úporné bolesti hlavy bohužel patří mezi rozšířené civilizační zátěže, jež jsou nepříjemným stínem dosažené životní úrovně, protože vyřazují postižené jedince z mnoha aktivit pracovních i mimopracovních.
Jejich projevy většinou úzce souvisí s celkovou životosprávou, duševní rovnováhou, dostatkem pohybu i spánku a na jejich vznik a průběh mají nemalý vliv i časté a prudké změny zažitých stereotypů a biorytmů.
Nejčastější příčiny
Mezi ně ostatně patří i změna času nebo střídání pobytů v městském bytě a vesnické chalupě. Ve srovnání s předky již žijeme mimo řád přírody a pouze občas, uspěchaně a nervózně se k němu dokážeme vracet.
K potlačení z toho vyplývajících potíží pak obvykle automaticky saháme po ošidné pilulce běžného analgetika.
Přitom je často možné záchvatům migrény předejít, a ještě před očekávaným projevem potíží vyzkoušet zklidňující účinky čaje z bylinné směsi tří dílů nati meduňky a po jednom dílu nati třezalky a dobromyslu, kůry vrby a květu prvosenky.
Čaj, který uleví
Šálek čaje se připraví spařením polévkové lžíce směsi čtvrtlitrem vroucí vody a vyluhováním po dobu 15 min. Pije se vlažný i třikrát denně. Příznivě působí i čaj z listů cesmíny paraguayské neboli maté a rovněž nefermentovaný čaj zelený.
Z tradičních lidových zkušeností lze doporučit lehké potírání spánků třezalkovým svatojánským olejem a krátkodobé zaujetí klidové polohy vleže s chladivým obkladem čela.
Samozřejmě přitom není radno myslet na cokoli nepříjemného, protože jakékoli psychické stresy navozují zhoršení.