Jednou z nejdůležitějších látek v lidském organismu je železo. Podílí se totiž na výrobě buněk a tkání, zajišťuje správnou funkci nervové soustavy a také zlepšuje paměť a případnou koncentraci či schopnost soustředění.
Železo rovněž zvyšuje odolnost organismu, bojuje proti únavě a vyčerpání. Správné dávkování je důležité Doporučená denní dávka železa pro děti do deseti let se pohybuje kolem deseti miligramů, u dospívajících se dávka zvyšuje na patnáct miligramů.
Ženy by měly zkonzumovat zhruba osmnáct miligramů železa, pánové kolem deseti. Výjimku tvoří těhotné ženy, jejich doporučená denní dávka přesahuje pětadvacet miligramů. Jak poznat nedostatek železa? Bohužel, mnoho lidí vinou špatného stravování stále trpí jeho nedostatkem.
Mezi příznaky patří zejména únava a celková slabost organismu. Můžete mít také dechové nebo polykací potíže a být podráždění. Mohou se vám třepit nehty a lámat vlasy.
V horších případech se přidají otoky končetin, neustálá bolest hlavy, afty, a popraskané koutky úst.
Dopřejte si dostatek masa a ovoce Jestliže potřebujete doplnit železo, nemusíte hned běžet do lékárny. Železo se totiž nachází v potravinách, které máte běžně doma. Je obsaženo například v hovězím a skopovém mase, v rybách a v játrech.
Najdete ho také v listové zelenině, v sóji, v oříškách nebo v sušeném ovoci, jako jsou meruňky a švestky. Nezapomeňte na med a ořechy Na železo jsou bohaté i celozrnné obiloviny.
Další spolehlivé zdroje železa jsou kvasnice, luštěniny, vaječný žloutek, semena a ořechy, dýně, broskve, řepa, avokádo a datle.
Svůj jídelníček byste měli také obohatit i kakaem a medem. Pokud budete po dobu 1 měsíce jíst denně 1 čajovou lžičku medu s pylem, váš krevní obraz se skutečně zlepší.