O volných radikálech se stále píše, ale málokdo ví, že to jsou molekuly s obsahem kyslíku, jež jsou nestabilní, a proto ničí zdravé buňky. Jejich zákeřnost spočívá v tom, že si jejich ničivou sílu vůbec neuvědomujeme.
Přitom ty samé agresivní molekuly kyslíku dokážou proměnit hladký plech v rezavý. Do našeho těla se dostávají s každým nádechem. Za normální situace si s tím tělo umí poradit a opraví, co volné radikály poškodí.
Jenže kvůli znečištěnému ovzduší a zvýšenému UV záření útoky volných radikálů na naše zdraví dramaticky zesílily.
Čím nám hrozí?
Poškození buněk připravuje půdu pro celou řadu nemocí – od šedého zákalu, přes nádory až třeba po demenci. Nejzamořenější organismus volnými radikály mají kuřáci.
Hned za nimi pak ti, kdo se hodně vystavují slunci – nejen při opalování, ale třeba i při celodenní práci pod širým nebem.
Slunce bohužel už dávno není zdrojem zdraví, jako za časů našich prababiček. O značném problému s volnými radikály svědčí i rychlé stárnutí kůže a vrásky.
Co pomůže?
Na volné radikály platí hlavně přírodní vitamíny. Posilují totiž přirozenou obranu našeho těla. Je to především vitamín C a E a kromě toho provitamin A čili beta-karoten.
Jezte proto hodně ovoce a zeleniny výrazně oranžové a temně zelené barvy – papriku, mrkev, špenát a také avokádo, které dodá vitamín E.
Vynikající zbraní je také selen, který je účinný při prevenci civilizačních onemocnění. Boj těla proti volným radikálům zlepšuje i lehké cvičení, protože podporuje tvorbu ochranných látek.
Znamená to, že byste si měli jít párkrát do týdne zaběhat, zaplavat nebo zacvičit.