Tuto nenápadnou rostlinu se rozhodně vyplatí mít doma. Daří se jí na každém okenním parapetu a je vždy připravena vám pomoci.
Rýmovník lze pěstovat celoročně v bytech na vnitřních okenních parapetech. Uvádí se, že nemá rád přímé slunce, ale bohaté převisy rýmovníku na okenních parapetech dokazují, že tolik zlé to zase není, navíc rostlina pochází z velice teplých oblastí.
Pouze je třeba vyhnout se jižní straně domu a zvážit jeho setrvání na stejném místě v období, kdy panují největší horka. V zimě rýmovníku prospěje světlé a suché prostředí, ovšem nikoli přetápěný interiér.Je též dobré v tomto období omezit zálivku.
Rýmovník vůbec dobře snese občasný nedostatek vody, naopak nesnese přelívání. Pokud rýmovník zaštipujeme, provádíme to stejnoměrně, čili neplundrujeme jednu část rostliny, ale vždy uštípneme lístek z jiného místa.
Jaké jsou jeho léčivé účinky?
Pomůže při nachlazení, rýmě i bolestech v krku. Ostatně o tom už vypovídá sám název „rýmovník“. Doporučováno sice bývá i vnitřní užívání, tedy např. formou čaje či žvýkáním, nicméně účinná je především inhalace.
Dokonce prý stačí rozlomit či rozmačkat list a čichat, čichat a čichat. Pomoci přitom může i při problémech s dýchacími cestami a pozitivně by měl dle všeho působit i na zdraví astmatiků.
Podle vzhledu poznáme i neduhy:
Hnědé tečky – rostlinu jsme přelili, ubereme zálivku • Dlouhé tenké stonky – rostlina má málo světla
Zaschlé kraje listů, případně žluté až hnědé fleky – rostlina je popálená od přímého slunce Jak na množení Rýmovník si doma i snadno namnožíme.
Nejjednodušeji tak, že část stonku s alespoň jedním lístkem zapíchneme do půdy. Nebo ho jenom dáme do sklenky s vodou. Za pár dní začne pouštět kořínky a do měsíce je rostlina na světě.
Kde jej seženeme
V současné době je složité najít obchod nebo zahrádkářství, kde se rýmovník prodává, je skoro vždy vyprodaný nebo ho obchody neprodávají.Nejlepší řešení je tedy od známých.
Inhalujeme
Toto přírodní antibiotikum můžeme i inhalovat, protože ulevuje od bolestí v krku a od ucpaného nosu. V listech jsou obsaženy rostlinné vonné oleje thymol a karvakrol.Lístky stačí mnout v ruce a čichat. Na noc si dáme lístky pod polštář.
Ani v kuchyni se neztratí Mimo léčitelství se dá rýmovník využít také v kuchyni. Přidáme pár nasekaných lístků do marinády na maso a její chuť dostane nový rozměr.Skvěle se hodí k hovězímu nebo ke zvěřině.
Posiluje imunitu
V rýmovníku se nachází vysoký obsah kyseliny askorbové, která posiluje imunitní systém, zatímco kartenoidy a vitamin A zlepšují zdraví očí.