Chladné dny, mrazy a brzká stmívání. To vše přichází s podzimem. Stejně tak ponurá nálada, únava či zbytečné přejídání. Poradíme vám, co vám i v tak těžkých podmínkách pomůže udržet se ve formě.
Snídejte vydatně
Základem dne je snídaně. Ta by neměla být těžká, ale zároveň vydatná, aby vám dodala energii.
V ranních hodinách se hodí konzumovat ovoce, které má hodně cukrů, protože má pak tělo ještě spoustu času je do večera stihnout zpracovat. Hitem jsou smoothie drinky.Co takhle zkusit to s borůvkami, které jsou výborné na detoxikaci organismu?
Pro přípravu borůvkového smoothie stačí rozmixovat borůvky, špenát, kousek avokáda pro zjemnění a poté přidat chia semínka. Poměr jednotlivých surovin záleží na vašich chuťových preferencích.
Pokud se ale po ránu s ovocem nespokojíte a potřebujete zkrátka něco víc, sáhněte po celozrnném pečivu. Dopřát si jej můžete s čerstvými sýry nebo různými domácími pomazánkami.
Dejte si déčko
Tělu chybí sluneční paprsky, ze kterých v letních dnech čerpá vitamin D. Ten je hojně diskutován v souvislosti s úbytkem váhy, tuku v těle a zpomalením přibírání.
Jeho dalším velkým přínosem je zvýšení hladiny serotoninu – hormonu štěstí. I ten může hrát roli v chuti na jídlo, ale i reguluje náladu a kvalitu spánku. Proto se v chmurných dnech neostýchejte pro vitamín D vydat do lékárny.
Vitamin D můžete čerpat i přirozenou cestou z potravin. Ideálně z ryb, vaječného žloutku, avokáda, másla a neslazených zakysaných produktů.
Stále se hýbejte
Sluníčko nesvítí, možná fouká a je zima. Není špatného počasí, ale špatně oblečeného sportovce, říká se. Proto při oblékání vrstvěte funkční prádlo a sportovní oblečení. Běh, rychlochůze či jen procházka – vše se počítá.
Co se týče frekvence pohybu, je ideální chodit každý den alespoň 30 minut rychlejší chůzí, nebo jak váš zdravotní stav a kondice dovolí. Pokud jste na tom s kondicí lépe, můžete zařadit cvičení 4krát až 5krát týdně.
Z toho by se 3krát mělo jednat o náročnější trénink a zbývající aktivity mohou být pohodovější. Důležité je si nastavit počet a intenzitu tréninků tak, abyste se nepřetížili.
Spěte více
Kvalitní spánek má velkou moc. Regeneruje tělo, mysl, a to se projeví na kvalitě vašeho zdraví, produktivitě i náladě.
Platí opět to, že tělo na deficit odpočinku reaguje vytvářením rezerv do budoucna. A to konkrétně zpomalením metabolismu, které se projeví pomalejším spalováním tuků, tedy v důsledku nulového úbytku na váze.
Zahřívejte se
V zimě volíme jídelníček, který dodá energii a i zahřeje. Jenže tělo jde většinou po potravinách bohatých na tuky a sacharidy, což je opět nežádoucí. Chybu nikdy neuděláte tepelně upravenou zeleninou. Červená řepa, mrkev, celer.
Stálicemi mezi potravinami, které hodně zahřejí, přitom mají minimum kalorií, jsou například zázvor, česnek, skořice nebo třeba pepř.
.