Začnete kýchat, jakmile rozkvetou první stromy a těšíte se, až koncem léta posekají poslední trávu? Jenže alergici si neodpočinou ani na podzim a v zimě. Na řadu totiž přicházejí roztoči.
Na podzim a v zimě trávíte víc času v uzavřených vyhřívaných místnostech a v teple se roztočům daří. Tito nepatrní tvorové mají rádi šupinky lidské kůže, ale také bakterie a plísně. Nejčastěji se proto objevují v kobercích a lůžkovinách.
Co alergii vyvolá?
Alergie způsobují enzymy obsažené ve výkalech roztočů. Projevy jsou různé. Od vyrážek, podráždění sliznice až po alergickou rýmu.
Výkaly roztočů se nejčastěji šíří vzduchem, kdy se spojují s částečkami prachu a usazují se na podlahách a nábytku. Potíže pociťujete především ve chvíli, kdy tyto usazené částečky rozvíříte.
Živnou půdou je prach
Domácí prach je pestrou směsicí látek a množství alergenů. I když se v každé domácnosti jejich složení trochu liší, nejčastějším alergenem, který si doma pěstujeme téměř všichni, jsou roztoči.
Žijí v prachu, který se nachází všude, a to nejen v bytech, ale i na pracovištích.
Roztoči jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy, je na ně alergická přibližně desetina populace a častý kontakt s alergeny a dráždivými podněty se také podílí na vzniku astmatu.
Jím trpí více než 300 miliónu lidí na světě, v ČR je to přibližně 10 % populace, tedy okolo jednoho milionu lidí.
Daří se jim v teple
Teplo a vlhko roztočům vyhovuje.
Zhoršují se i alergické příznaky, protože lidé tráví mnoho času v uzavřených prostorách s alergeny a navíc podceňují větrání.
Nejúčinnější zbraní proti alergenům je pečlivé vysávání. Jediným opravdu efektivním a nejzdravějším způsobem, jak se při úklidu zbavit prachu a alergenů včetně roztočů, je použití vysavače, nejlépe tzv.
centrálního, který veškeré vysáté nečistoty odvádí bez dalšího víření ihned mimo obytné místnosti.
Jak zmírnit příznaky alergie?
Budete-li trávit více času na čerstvém vzduchu, prospěje to celkovému zdravotnímu stavu i průběhu samotné alergie. Zdraví neprospívá běžný životní styl, kdy trávíte velkou část dne v interiérech a vdechujete zde roztoče.
Neprospívá třeba ani to, že se do našeho jídelníčku zařadilo v mnohem vyšší míře exotické ovoce nebo nové druhy koření.
Také škodí někdy až příliš vysoké hygienické standardy, které hlavně u dětí znamenají to, že se se nepotkávají s dříve běžným množstvím bakterií, a tím v podstatě brání úplnému dozrání jejich imunitního systému.
.