Tato rostlina je známá pro vysoký obsah vitaminu C. Proto se hodí jako prevence nejrůznějších nachlazení a chřipek. Co všechno jde z rakytníku vytvořit a jak ho užívat? Rakytník je keř s malými oranžovými plody. Ty se hodí pro sběr a následné zpracování.
Tato rostlina je na pěstování nenáročná, můžete ji tedy mít i na vlastní zahrádce.
Rakytníkový čaj
Čaj z rakytníku vás zahřeje a dodá tělu vše potřebné. Na jeho přípravu budete potřebovat sušené plody rakytníku.Ty vložíte do hrnce a zalijete vodou. Na sporáku pak vařte několik minut. Čaj slijte a ještě teplý pijte.
Rakytníkový sirup
Kromě vysoké množství vitaminu C obsahuje rakytník i další vitaminy, například vitamin A, B, D, E či K. Jeho žluté až oranžové zabarvení je známkou toho, že obsahuje i karoten. Na sirup budete potřebovat čerstvé plody rakytníku. Ty odšťavněte.
Na 1 kg šťávy budete potřebovat 1,5 kg cukru. Šťávu zahřejte a vsypte do ní cukr, ten pomalu míchejte, než se cukr rozpustí a přidejte lžičku kyseliny citronové.
Směs dejte do vypařených sklenic a pečlivě uzavřete. Jakmile je směs studená, dejte ji do ledničky. Sirup užívejte pravidelně, vždy jednou denně jednu lžičku.