Starší lidé by měli mozek trénovat novými koníčky, například fotografováním s digitálními fotoaparáty. Je to účinnější než luštění křížovek nebo pasivní poslech klasické hudby. To jsou poslední poznatky psychologů.
Podle nich totiž křížovky a další nenáročné duševní činnosti nestačí na to, aby si člověk udržel bystrost až do vysokého věku.
Mnohem lepší jsou proto duševně náročnější úkoly, s nimiž se člověk dosud nesetkal, něco neznámého a duševně náročného, co poskytuje mnoho duševních a sociálních stimulů.
Zdravá mysl, půl zdraví
Všichni už dnes chápou, že vhodnou stravou a cvičením udržíme zdravé cévy, srdce a celkovou dobrou kondici. Málokdo si však zatím uvědomuje, že stejně je to i s naším mozkem. Pokud ho nebudeme dostatečně motivovat a trénovat, naše duševní zdraví bude chátrat.
A to se zpětně projeví i na našem tělesném zdraví. Proto je třeba naši mysl neustále zaměstnávat, čelit nepřetržitým a dlouhotrvajícím nárokům na duševní výkon. A to i tehdy, kdy člověk přestane pracovat.
Na gauč zapomeňte
Možná jste se ještě před důchodem těšili, jak si teď užijete lenošení, pozdějšího vstávání, popřípadě lehké práce na zahrádce. To všechno může být, ale s mírou. Přestaňte vysedávat před televizí, zbytečně šůrovat po bytě kdejakou kliku.
Snažte si raději zapamatovat slova nové písně, která vám při tom uklízení zní z rádia. Nebo se naučte telefonní čísla svých blízkých nazpaměť, naučte se a recitujte nějakou básničku Prostě žijte a zkoušejte nové věci.
Okořeňte si život občas nějakým dobrodružství. Je to zábava a stojí to za to.