Nehojící se rány v oblasti kotníku a bérce jsou častým projevem nedostatečného zásobování dolních končetin krví. Problém je, že se tyto rány mohou snadno infikovat, a tak ohrozit postiženého na životě.
Léčby bércových vředů patří do rukou odborníků, pomoci při ní mohou ale i alternativní metody.
Je to pouze na vás
V léčbě bércových vředů hraje mimořádně velkou roli přístup pacienta. Pokud kouří, je nezbytně nutné, aby se tohoto škodlivého návyku vzdal. Postižení, kteří žijí zdravě, mají mnohem větší šanci na uzdravení.
Jídelníček by měl obsahovat co nejvíce syrové zeleniny a ovoce, mléčné výrobky, libové maso a celozrnné pečivo. K lepšímu prokrvování a tím i urychlení hojení přispívá také lehký, pravidelný pohyb.
Přírodní léky
Léčba bylinkami se zaměřuje jednak na ošetření rány, ale také na zlepšení prokrvení končetin.
K ošetření rány a jejího okolí se používají masti, obsahující byliny, které zlepšují regeneraci jako je měsíček lékařský či aloe vera. Podobné účinky mají přípravky s včelími produkty, medem a mateří kašičkou.
Moderní přístup
V posledních letech se v léčbě využívá jak nových vědeckých poznatků, tak tradičních postupů.
Pro někoho dost děsivá léčba pomocí červů, kteří odstraní poškozenou tkáň, je vysoce úspěšná. Naději pacientům přináší i takzvané vlhké hojení, při kterém je rána překryta extra obvazy napuštěnými speciální směsí tekutin. .