Všechno, co prožíváte, začíná v hlavě. Způsob, jak vnímáte sama sebe, si utváříte už v dětství. Vyrovnaná žena se jen tak nehroutí, ta nejistá o sobě stále pochybuje.
Je to i váš případ? Pomůžeme vám: Ženy s nízkým sebevědomím často uvěří manipulátorům, kteří jim říkají, že jsou neschopné a že za nic nestojí. Jsou velmi citlivé na výtky a samy sebe stále kritizují.
Trpí pocitem, že je nikdo nemá rád, a myslí si, že jsou horší než ostatní a nezaslouží si štěstí ani lásku. Jenže pak k sobě přitahují právě partnery, kteří je peskují, a tím potvrzují jejich vnitřní nejistotu.
Sbohem, negativní myšlení
Nejlepší způsob, jak se zbavit vnitřních nejistot, je naučit se dívat se na vše s nadhledem. Zásadní je porozumět tomu, z čeho nízké sebevědomí pramení.
Zkuste zpochybnit své zakořeněné, sebekritické myšlenky. Uvědomte si své kladné vlastnosti a schopnosti a zamyslete se, co vás v životě nejvíc těší.
Pokud si několikrát denně řeknete, jak jste nemožná, že to nezvládnete, zásadně to ovlivňuje vaše emoce, a proto se cítíte nespokojeně. Dávejte si také spíš nižší cíle, kterých snáz dosáhnete, a tak se vyhnete zklamání
Mám se ráda. Bez ohledu na cokoli!
Poprat se s negativními myšlenkami v hlavě může trvat dlouho. Uvědomte si, že s tímto typem myšlení fungujete už tolik let, a tak i náprava může trvat měsíce. S každým krokem se však budete cítit lépe.
Kdykoli vás zas přepadne pocit, že kvůli nízkému sebevědomí cítíte nespokojenost, což vám brání prožívat plnou radost, říkejte sama sobě léčivou větu.
Tak dlouho, až jí uvěříte. Opakujte si před zrcadlem s pohledem upřeným do vlastních očí: „Mám se ráda! Bez ohledu na kohokoli a cokoli!“
Jste skvělá. Tolik jste toho zvládla!
Lidé s nízkým sebevědomím si neumí odpouštět vlastní chyby a selhání. Na začátku může být těžké věřit svým úspěchům, když jste je tak dlouho popírala. Od změny vás může odrazovat i negativní vnitřní hlas, jenž vám našeptává, že nic nezvládnete.
Zkuste se na sebe dívat s větším pochopením. Dobře víte, co všechno jste zažila, jakým utrpením jste musela projít, a tak vše přijměte jako součást vašeho osudu a o to víc si sebe važte za to, jak jste se se vším vyrovnala.
Soustřeďte se na hezké věci
Vedle přijetí pozitivních vlastností a schopností je důležité přijmout i špatné stránky své osobnosti. I ty k nám patří a má je každý.
V životě prožíváme to, co máme v hlavě. Před spaním si proto vždy řekněte, co se vám povedlo. Soustřeďte se na pozitivní věci. Po každém úspěchu se pochvalte.
10 cest k tomu, jak mít zdravé sebevědomí
1. Každý večer před spaním se pochvalte za všechno, co se vám ten den povedlo.
2. Netrapte se zbytečnostmi. Vždy si řekněte: Bude mě tento problém trápit i za rok?
3. Snažte se být sama sebou. Nenapodobujte ani nežijte život někoho jiného.
4. Hýčkejte se. Nešetřete na sobě, dělejte si radost a pečujte o své zdraví.
5. Mějte ráda sebe samotnou. Pro radost, ale i proto, abyste mohla mít ráda své bližní.
6. Uvědomte si své dobré vlastnosti a přednosti. Své chyby přijměte také, má je přece úplně každý.
7. Neraďte, když nejste žádána, a nedávejte city tomu, kdo o ně nestojí a nezaslouží si je.
8. Nekritizujte druhé, ale hlavně sama sebe. Místo toho se snažte změnit to, co vám na sobě vadí.
9. Naslouchejte moudrým radám, ale vždy se rozhodujte jen podle své intuice a srdce.
10. Když se věci nedaří, věřte, že bude lépe. Hned jak na to přestanete úzkostlivě čekat.
Článek je hodne povzbudujici. Vzdyt vsetci nekdy v zivote mame problemy se sebevedomi. Ty rady jsou snadno pochopitelne a myslim, že kazdy z nas by je mohl použit v praxi.
Moc se mi líbilo, jak článek zdůrazňuje, že proces sebelásky může trvat měsíce, někdy i roky. Pomalu, ale jistě, se zvládne každá změna. Pro mě osobně je důležité připomínat si své úspěchy, toho činí zázraky pro moje sebevědomí.