Pracujete u počítače? Namáháte svůj zrak při řízení? Jsou vaše oči přetížené, pálí vás, nebo nedokážete dobře zaostřit? Těmto problémům lze předcházet.
Zrakem člověk získává kolem 80 procent všech informací. Přitom až 60 procent světové populace trpí nějakou oční vadou. Pravidelná kontrola u očního lékaře by proto měla být pravidlem. Ovšem pomoci svým očím můžete i jinak a není to složité ani příliš namáhavé.
Oči zvlhčujte
Pokud budete častěji mrkat, zajistíte rovnoměrné rozložení slzného filmu na oku, což je pro zdravý a ostrý zrak zásadní. Slzy odplavují z povrchu očí nečistoty, chrání je před různými mikroby a vyživují rohovku.
Pokud pracujete s počítačem nebo je v místnosti suchý vzduch, je dobré používat zvlhčující oční kapky.
Zacvičte si
Gymnastika, jóga a strečink nejsou dobré jen pro tělo, ale i pro zrak. Oči jsou totiž sval jako každý jiný.
Každý den před spaním provádějte oční jógu – soubor nenáročných pohybů očima, které v nich a jejich okolí urychlují látkovou výměnu a pozitivně tím ovlivňují zrak.
Očima střídavě pohybujte nahoru a dolů, doleva a doprava, ve směru úhlopříčky, zakružte jimi v obou směrech, rychle zamrkejte. Mezi jednotlivými cviky si dejte vždy malou pauzu a oči na 10 vteřin zavřete.
Spánek prospěje
Během spánku oči zregenerují, takže, pokud můžete, spěte alespoň 8 hodin denně. Zejména, pokud oči přes den namáháte u počítače, nechte je pořádně odpočinout už večer – alespoň 2 hodiny před spaním se nedívejte na televizi ani do monitoru.
Správná strava
Kvalitu zraku můžete významně ovlivnit i tím, co jíte. Oranžové ovoce a zelenina, jako jsou batáty, mrkev, pomeranč, meloun, mango a meruňky obsahují velké množství beta-karotenu, který pomáhá očím vidět ve tmě a chrání je před šeroslepostí.
Listová zelenina zase obsahuje velké množství prospěšných látek včetně luteinu a zeaxantinu. Tyto látky patří do skupiny karotenoidů a mají silný antioxidační účinek.
To znamená, že zpomalují stárnutí a tím snižují riziko rozvoje chronických očních onemocnění. Dobře udělají očím také borůvky, jelikož obsahují takzvané antokyany.
Očím naopak výrazně škodí nadměrná konzumace jednoduchých cukrů, mléčných (hlavně pasterizovaných) výrobků, pečiva z bílé mouky, živočišných tuků, červeného masa, kávy, soli, umělých sladidel a alkoholu.
Noste brýle
Ačkoli se vám zdá váš zrak v pořádku, nechte si jej pravidelně (jednou ročně) zkontrolovat.
Správné dioptrie
Pokud vám lékař předepsal brýle, noste je co možná nejčastěji. Zároveň pečlivě dbejte na to, ať máte správné dioptrie. Když si budete dlouhé roky nechávat starší brýle s menším počtem dioptrií, můžete si zrak pokazit. Při nejasnostech se raďte s lékařem.