Problémy se žlučníkem jsou nejčastější zdravotní obtíže. U každého 10. dospělého dochází navíc k tvorbě žlučových kamenů.
Žlučové či žlučníkové kameny se mohou hromadit ve žlučníku, či ucpat žlučovod a vyvolat velmi bolestivou koliku.
Nezdravá strava i genetika
Proč se žlučové kameny tvoří, na to nemají vědci přesnou odpověď. Určitou roli hraje genetiky, riziko vzniku pak zvyšuje strava s nedostatkem vlákniny a nadbytkem tuků.
Kameny častěji trápí obézní lidi, ale také ty, kdo své tělo trápí extrémními jednostrannými dietami.
Neškodné i život ohrožující
Kameny se tvoří, když žlučník produkuje více žluči, než kolik je jí třeba k trávení. Přebytečná žluč se uloží ve žlučníku. Tam se ale začne zahušťovat a k tvorbě kamenů už je jen kousek.
Kameny mohou být velké od několika milimetrů až po velikost slepičího vejce. Zatímco ty opravdu velké nemusí kromě pocitu tlaku nijak škodit, ty malé mohou ucpat žlučovod. To se projeví velmi silnou bolestí. Navíc se ucpaný žlučník může zanítit.
Účinná prevence
Z dlouhodobého hlediska je vhodnou prevencí jídelníček s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vlákniny.
Pomoci může i užívání ostropestřece mariánského, který mění skladbu žluče a tím nejenom brání tvorbě nových kamenů, ale přispívá k rozpouštění těch stávajících.
Lidem, kteří mají problémy se žlučníkem takříkajíc v rodině se doporučuje také pití čaje z lopuchu či smetanky.
Operace bez prolití krve
Pokud je žlučník plný kamenů, je nutné jej odstranit. V současnosti se tento tento zákrok provádí většinou laparoskopicky. Někdy je možné rozbít kameny ultrazvukem a pak počkat, až ze žlučníku odejdou spolu se žlučí.