Podzimní příroda nám nabídla skvělé suroviny, se kterými i v zimě svému zdraví jen prospějete. Na scéně jsou potraviny, které zahřejí na těle i na duši.
V zimě potřebujeme především posílit imunitu, abychom tak snadno nepodlehli pro toto období typickým nemocem, jako je například nachlazení, chřipka a další. V tom nám mohou mj. pomoci i jídla připravená ze sezonních potravin.
Poskládejte si zdravý jídelníček
Žádná potravina jen sama o sobě nemá takové vlastnosti, aby vás zázračně zbavila všech neduhů nebo například pomohla zhubnout.
Pokud si ale poskládáte jídelníček tak, aby byl vyvážený, obsahoval všechny potřebné živiny, vitaminy a minerály právě i s pomocí místních sezonních superpotravin, prospějete svému zdraví maximálně. Představíme vám několik z nich.
Vlašské ořechy
Už tvar vlašských ořechů napovídá, že mimořádně prospívají mozku, a to díky obsahu jodu, selenu, omega-3 mastných kyselin i vitaminů skupiny B. Pomáhají snižovat hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a krevní tlak, působí tedy jako prevence nemocí srdce.
Účinkují i proti splínu a depresím, což se právě v tomto období skvěle hodí. Dopřejte si hrst ořechů alespoň 3–4× týdně.
Bílé zelí a růžičková kapusta
Zelí má spoustu vitaminu C, takovou dávku nenajdete ani v citronu. Nejzdravější je zelí kysané. Bakterie kyseliny mléčné spolu s vitaminem B působí doslova jako balzám pro střevní mikrobiom, kde sídlí většina imunitního systému.
Za zelím nezaostává ani růžičková kapusta se spoustou dalších cenných látek, např. vitaminy skupiny B, vitamin E nebo betakaroten. Má také spoustu vlákniny, dokonce i bílkoviny a minimální energetickou hodnotu, což z ní dělá super pomocníka také při dietě.
Dýně
Dýně jsou pro podzim typické, a to nejen kvůli halloweenským dekoracím. Dejte jim prostor také na svém talíři. Jsou bohaté hlavně na silný antioxidant betakaroten, který se částečně přeměňuje na vitamin A.
Obsahují i dost vitaminů B a C a dalších cenných látek. Jejich konzumace pomáhá čistit organismus a regulovat hladinu krevního cukru.
Houby
Letošní sezona byla na houby mimořádně bohatá. A pokud je rádi sbíráte a jíte, děláte jen dobře.
Hledání hub v lese znamená pro tělo zdravý pohyb na čerstvém vzduchu a jejich konzumace je velmi prospěšná. Využijete je do spousty jídel od polévky po guláš.
Houby jsou bohaté na vitaminy A, B a D, jehož zdrojem je sluneční záření, kterého právě nyní ubývá. Obsahují hodně minerálů, třeba železo, zinek, vápník či hořčík. Mají výborný vliv na zdraví srdce a cév, podporují imunitu a čistí organismus.
Také houby mají jen minimum kalorií, tak toho využijte, pokud chcete hubnout. Opatrně jen na kombinaci hub a alkoholu nebo mléka, citlivější jedinci by pak mohli mít zažívací obtíže.
Víte, že…
… kysané potraviny chrání střeva i před některými typy rakoviny?
… látky v houbách účinně bojují i proti zánětům?
Dýně, zelí a kapusta patří v zimě mezi mé favority. Jsou chutné a výživné pro sportovce!
Technologie se mění, ale přírodní superpotraviny jsou nadčasové. Ořechy mám vždy po ruce v práci.
Jsem nadšená, že článek zmiňuje vlašské ořechy! Ty mám často v receptech – skvělý zdroj zdraví.