Nedaří se vám po Vánocích shodit nabraná kila, i když vše dodržujete správně všechna dietní opatření? Problém možná bude v tom, že máte sníženou úroveň energie čchi. Víme, jak ji můžete znovu posílit.
Určitě už jste se setkali s tím, že někteří silnější lidé často nejedí příliš mnoho, přesto přibývají na váze.
Dietní paradox
Naopak mnoho hubených lidí do sebe souká nepřeberné množství jídla a tuk se jim neukládá. Čím to je?
Podle tradiční čínské medicíny je skutečnou příčinou obezity snížená úroveň energie čchi a zároveň zpomalené obnovování krve, což způsobuje, že se tělo nemůže zbavit odpadních látek.
Tyto zbytky v podobě tuku jsou v těle ukládány, a čím více se hromadí, tím více lidé přibírají na váze.
Opačná cesta
Podle prastarého umění nejde tak v případě nadváhy o uložený přebytek energie, ale naopak o její nedostatek. Chcete-li tedy zhubnout, musíte tělo povzbudit a energii mu přidat.
Cesta, jak snížit váhu podle čínské teorie je tedy opačná než teorie obecně uznávané. Ukazuje se, že zatěžující sporty, omezená strava a počítání kalorií jsou však jen další způsoby, jak množství energie v těle snížit a více přibrat. Zkuste to proto jinak!
Pozor na stres a nedostatek spánku
Existují dva hlavní faktory, které energii čchi oslabují – stres a nedostatek spánku. Jejich následkem nechce unavený a vyčerpaný organismus ztrácet přebytečné kilogramy.
S nárůstem čchi se však stává hubnutí mnohem jednodušší. Pokud je tato energie silná a co je nejdůležitější stabilní, mizí nezdravá chuť k jídlu a záchvatové přejídání.
Energii doplní i rostliny
Na úroveň energie čchi v organismu má vliv i skupina látek, která se nazývá adaptogeny. Jde o různé biostimulátory, tonika či omlazující rostliny.
Tyto prostředky mají vliv na funkce centrálního nervového systému, na endokrinní systém či metabolismus. Patří mezi ně například ženšen pravý, lesklokorka lesklá známá jako reishi či rozchodnice růžová. Zkuste si z nich udělat čaj.
6 pravidel, jak posílit životní energii čchi
Pravidlo číslo 1:
Snažte se jíst jenom čerstvé přírodní potraviny
• Právě ty mají vysoký obsah energie čchi. Číňané věří, že čím blíž se ovoce nebo zelenina spotřebuje od místa svého zrání, tím vyšší má energii.
Kromě ovoce a zeleniny mají vysoký energetický obsah například celozrnné potraviny, obiloviny, organické mléčné výrobky, med či čerstvé maso a ryby.
Naopak se vyhněte potravinám v hotovém balení, stejně jako těm, které obsahují celou řadu chemických látek a přísad.
Pravidlo číslo 2:
Neměňte často režim a čas stravování
• Zkoušíte jednu dietu za druhou? Špatně! Vaše vnitřní energie je rozhozená a nikdy se vám nepodaří zhubnout. A to zvlášť, pokud navíc trpíte na pálení žáhy, nadýmání apod.
Obecně platí, že při výběru svého jídelníčku byste se měli v první řadě po jídle cítit dobře.
Pravidlo číslo 3:
Dodržujte spánek
Ideální je, pokud půjdete spát nejdéle kolem desáté hodiny večer. Jen tak zajistíte játrům a dalším orgánům čas očistit se od toxických látek a odpadů.
Podle tradiční čínské medicíny čistí játra krev mezi 1. – 3. hodinou ráno, a aby byl tento proces co nejefektivnější, tělo by mělo být v naprostém klidu.
Pravidlo číslo 4:
Jezte pomalu a promyšleně
• Podle čínské tradice dává radost z chutí a vůní potravin spokojenost s menším množstvím jídla a pomáhá se vyhnout přejídání a psychickému hladu. Nemluvě o tom, že to je velmi prospěšné pro trávení.
Samozřejmě, že ne každý den budete moci užít pohodové stolování, někdy si na to ale vyhraďte čas. Velmi důležité je se při tom vyhnout telefonování a koukání na televizi.
Pravidlo číslo 5:
Poslouchejte své tělo
Chce se vám o víkendu ráno spát? Spěte. Zbytečně se ale neválejte ráno v posteli a večer nezůstávejte vzhůru až do noci. Snažte se také snídat. Nejlepší čas na trávení snídaně je mezi 7. až 9. hodinou ranní. Obědvejte vydatně a lehce povečeřte, ideálně už kolem páté hodiny odpolední.
Pokud si po obědě budete chtít zdřímnout, měli byste touhu splnit. Zkrátka dělejte to, co vám vaše tělo říká. Poslední jídlo byste však měli zkonzumovat nejméně 3 hodiny před spaním.
Pravidlo číslo 6:
Posilujte energii jednoduchým cvičením
Kromě tradičního čínského cvičebního systému, můžete vyzkoušet také jógu, plavání, procházky, či třeba zahradničení. To vše pomáhá regenerovat organismus, odstraňovat stres a únavu a obnovovat vyčerpanou energii.