Kořen zázvoru ozvláštní mnohé pokrmy, ale pyšnit se může i širokou škálou léčebných účinků, pro které je oceňován po dlouhá století po celém světě. Zázvor nemá přídomek lékařství pro nic za nic.
Umí totiž pozitivně působit na celou škálu zdravotních neduhů a v některých ohledech dokáže dokonce suplovat běžně předepisované medikamenty.
Vnitřně se užívá ve formě čaje, nebo sirupu, pro vnější použití se kořen zázvoru obvykle přidává do oleje, kterým se ošetřované partie masírují.
Zahání chřipku a nachlazení
Za většinu svých léčebných účinků vděčí zázvor obsaženému gingrerolu, který má silné protizánětlivé účinky. Díky němu je zázvorový čaj skvělým pomocníkem při léčbě chřipky i běžných nachlazení.
Tiší žaludeční obtíže Už staří námořnici věděli, že zázvor dokáže zmírnit příznaky mořské nemoci.
Dokáže ale zmírnit i běžné žaludeční obtíže, uleví nastávajícím maminkám při ranních nevolnostech a dokonce tlumí nevolnosti onkologických pacientů po chemoterapii.
Tlumí bolest
Štiplavě chutnající kořen zázvoru se může chlubit i analgetickými účinky. Dokáže zmírnit například menstruační tenze, bolesti hlavy, nebo bolesti při artróze.
Snižuje hladinu cholesterolu Výzkumy prokázaly, že zázvor dokáže nejen snížit hladinu „zlého“ cholesterolu, ale že umí být stejně účinný jako léky, které lékaři na jeho snižování předepisují. Zázvor, na rozdíl od nich ovšem nemá žádné vedlejší účinky.
Chrání proti Alzheimerově chorobě
Bylo prokázáno, že toto koření umí bojovat se zhoršováním mozkové činnosti způsobené stárnutím, takže by mohlo fungovat jako prevence proti obávané Alzheimerově nemoci.
Jedna studie, která pracovala se vzorkem žen středního věku, dokonce prokázala, že zázvor dokáže funkci mozku zlepšit.