Zdánlivě obyčejný česnek můžeme plným právem považovat za jeden z největších darů přírody. Má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky, významně podporuje imunitu, a co je na něm nejlepší, máme ho vždy po ruce.
O zázračných účincích česneku věděli již naši předci. Ve starověku ho pravidelně jedli vojáci i otroci, to proto, aby zůstali zdraví. Také měl podporovat bojového ducha a zajistit mužům fyzickou sílu.
Naše babičky pak pro změnu používaly česnek například proti bradavicím a plísním, kdy postižené místo potřely rozmačkaným stroužkem, dobře ovázaly a nechaly účinkovat přes noc.
Musíte ho důkladně rozmačkat
Aby mohl česnek opravdu fungovat jako lék, je nutné ho před užitím rozmačkat.
Česnekové stroužky totiž obsahují aminokyselinu zvanou alliin, a až když se česnek rozdrtí či jinak naruší, alliin reaguje s enzymem zvaným allináza, který se v česneku přirozeně vyskytuje.
Vznikne tak allicin, který má spoustu zdravotních benefitů pro lidské zdraví. Z toho vplývá, že pokud sníte celý stroužek česneku, příliš si tím nepomůžete. Měli byste ho nasekat nebo nadrtit, čím jemněji, tím lépe.
Česnek dále obsahuje cholin, jód, vitaminy A, B1, B6, éterické oleje a glykosidy. Díky tomu spolehlivě pomáhá snižovat krevní tlak, pomáhá proti infekcím, a to i plísňovým, a dokonce likviduje kmeny zlatého stafylokoka, bakterie E. coli nebo salmonelu.
Bojuje proti infekcím
Česnekovou šťávu můžete využít k okamžitému zklidnění svědivé vyrážky nebo štípanců od hmyzu. Česnek je také spolehlivým pomocníkem při nemocech z nachlazení a infekcích horních cest dýchacích.
Působí jako mírné afrodiziakum
Navíc při pravidelném užívání snižuje pravděpodobnost výskytu téměř všech druhů rakoviny a umí bojovat i s tak úpornými chorobami, jako je pásový opar nebo mykóza nohou.
Umí také zmírnit bolesti zubů, a dokonce působí jako mírné afrodiziakum. Zkuste připravit steak s omáčkou, kterou provoní česnek, a uvidíte, že se muži nebudou sbíhat sliny pouze na maso.