Ztráta hlasu, bolest v krku nebo suchý kašel. To jsou nejčastější příznaky zánětu hrtanu, který způsobují viry a následně i bakterie. Jak se nepříjemného onemocnění zbavit?
Onemocnění hrtanu neboli laryngitida postihuje všechny věkové skupiny. Čím je však člověk starší či trpí-li nějakou chronickou nemocí, tím je laryngitidou ohroženější.
V extrémních případech se z ní může vyvinout chronický zánět hrtanu, který vás může trápit dlouhé měsíce a bude se stále vracet. Proto je třeba léčit zánět včas. Především však musíte vědět, jak na to.
Čemu je třeba vyhnout?
Nezapomínejte na to, že chladné až ledové nápoje byste v případě, že vás bolí v krku nebo máte kašel, konzumovat rozhodně neměli. Krk to totiž dráždí a příznaky zánětu se tím zhoršují.
Stejně tak se vyhýbejte slanějším a kořeněným pokrmům. Jestliže máte doma zabudovanou klimatizaci, nepouštějte ji, rovněž dráždí hlasivky. Kdykoli půjdete ven a bude chladno nebo silný vítr, nezapomeňte si šálu. Krk je zapotřebí udržovat v teple.
Bylinné kloktadlo
Smíchejte 5 g listů šalvěje lékařské, 10 g listů máty peprné a 10 g květů měsíčku lékařského. Všechny bylinky nadrťte a promíchejte, dvě polévkové lžíce směsi přelijte 1 litrem vroucí vody. Odvar louhujte tak dlouho, dokud voda úplně nezchladne.
Následně sceďte a do tekutiny přidejte dvě lžíce kvalitního medu. Odvar kloktejte během celého dne, minimálně vždy ráno, odpoledne a večer. Kloktadlo užívejte po dobu čtyř dní.
Obklad ze slézu
Před spaním je dobré udělat si obklad ze slézu okrouhlolistého. Zhruba 25 g byliny zalijte litrem horké vody a do vývaru následně přidejte tolik ječné mouky, aby vznikla kašovitá směs.
Připravte si šátek, na něj přiložte igelitový sáček a potřete ho směsí ze slézu.
Šátek si uvažte kolem krku a nechte obklad působit po celou noc. Obklad si však můžete udělat i ze směsi másla a rozdrcené natě ze sporýše lékařského. Směs v silné vrstvě naneste na krk a na noc opět přikryjte igelitovým sáčkem a zavažte plátýnkem. Do rána by měla bolest krku polevit a stejně tak by se vám měl vrátit i hlas.
Vyzkoušejte inhalaci
Do půl litru vroucí vody nasypejte dvě lžíce sušeného řepíku lékařského, pak ještě na plotně krátce povařte a následně hrnec s odvarem odstavte, přikryjte si hlavu ručníkem nebo utěrkou a deset minut inhalujte páru.
Opakujte dvakrát denně. Nejúčinnější je inhalace ihned po probuzení.
Hřebíček místo žvýkačky
Je to přírodní, avšak velmi silné anestetikum a analgetikum. Dokáže lokálně tlumit bolest a rovněž zamezuje šíření bakterií v krku. V případě nutnosti cumlejte hřebíček pět až deset minut a pak vyplivněte. Účinek by se měl dostavit okamžitě.
Slepičí polévka
Možná jste dosud netušili, co dokáže takový obyčejný vývar. Látky v něm obsažené mají antibakteriální účinky a taktéž tlumí infekce horních cest dýchacích. Vývar však musí být slepičí nebo kuřecí a pořádně horký.
Černý čaj aspoň jednou denně
Při akutní bolesti a absenci jakýchkoli bylinek ve vaší domácnosti vás zachrání i silný černý čaj louhovaný alespoň čtyři až pět minut. Během pár minut bolest krku přejde.