V novém miniseriálu vám přinášíme tipy, jak dát sbohem kilům navíc. Dnes se zaměříme na to, jak zatočit s obezitou.
Držení nevhodných diet přináší takzvaný jojo efekt, kdy po ukončení diety nejen naberete svá shozená kila zpátky, ale přiberete i několik dalších.
V případě obezity se obraťte na svého praktického lékaře, který vám doporučí konkrétního odborníka.
Pohyb je nutný
Nedílnou součástí léčby nadměrné obezity je cvičení a zdravá strava. Podle stupně obezity, věku a případných dalších onemocnění vám s tím opět musí poradit specialista.
Při léčbě obezity je někdy možné využít i farmakoterapii. Léky se však předepisují jen v některých případech u velké obezity nebo pacientům, u nichž selhala dietní či pohybová léčba.
Operace
Operací žaludku pro řešení obezity je několik typů. Bandáž spočívá v přiškrcení horní části žaludku pomocí silikonového kroužku.
Gastrický bypass je rozdělení žaludku na menší (horní) část, která zůstává funkční, zatímco větší (dolní) část se „vyřadí z provozu“.
Tubulizace žaludku je zúžení žaludku odstraněním jeho části. Zmenší se nejen žaludek, ale také se sníží počet buněk vytvářejících tzv. hormon hladu.
Jojo efekt je vážný problém, který by se neměl podceňovat. Také farmakoterapie může být v některých případech velmi užitečná.
Já jsem už zkoušela dietu a neni to žádna sranda. Cvičení je fajn, ale člověk na to musí mít naladu.
Jojo efekt je fakt peklo, to můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. Pohyb je důležitej, ale vždyť to říká snad každej doktor.