Origami neboli japonské umění skládání papíru nabízí skvělý způsob, jak se odreagovat. Pokud vám nechybí trpělivost a rádi si hrajete s papírem, jedná se o ideální koníček pro vás!
Origami může mít mnoho podob od těch nejjednodušších papírových skládaček až po složitě propracované kousky velkých rozměrů. Naučit se toto tradiční japonské umění může každý, avšak bez trpělivosti to nepůjde.
Origami je jinak velice nenáročný koníček, alespoň co se potřebných pomůcek týče. Jediné, co k němu potřebujete, je papír. Žádné nůžky ani lepidlo nejsou třeba.
Dva základní typy
Zatímco v minulosti tvořilo origami součást pohřebních obřadů, dnes se využívá především pro zábavu. V současnosti jej dělíme na dva základní typy.
Tím prvním je origami tradiční, které využívá ke skládání papírů pouze jednoduché techniky, které se po celá staletí předávají z generace na generaci.
Druhým typem je takzvané origami modulární, které se od toho tradičního liší tím, že se během skládání využívá více archů papíru. Ty se skládají různě do sebe a přes sebe, a tím vytvářejí vizuálně zajímavé papírové struktury.
Techniky skládání, které snadno zvládnete
Začít skládat origami není vůbec složité. Určitě není nutné hledat nějaký kurz, zpravidla postačí videa s návody na internetu či různé knihy obsahující fotografie s postupem skládání jednotlivých motivů.
Skládání papírů se dělí na několik základních technik. Mezi nejpoužívanější patří technika horní a údolní sklad, šáteček, dráček nebo třeba samurajská helma.
Každá z těchto technik má svá specifika, ale naučit se je může s trochou cviku naprosto každý. Vyzkoušejte to a uvidíte.
Motivy, které si zamilujete
Když se řekne origami, naprosté většině z nás se vybaví typický papírový jeřáb. Není divu, protože právě tento motiv je velice jednoduchý na výrobu, a tím pádem jej často mají v malíku i ti, kteří s origami teprve začínají.
Kromě tohoto elegantního ptáčka doporučujeme vyzkoušet také různé lodičky a klobouky. Ze zvířat jsou poměrně jednoduché také žabka a ježek.
Postupně se jistě propracujete i k mnohem náročnějším motivům. Origami můžete využít také na velikonoční tvoření.
Rady pro začátečníky
Pokud vás origami zaujalo, na nic nečekejte a pusťte se do skládání.
– Abychom vám začátky malinko zjednodušili, přinášíme vám několik praktických rad. V první řadě je důležité naučit se s papírem pracovat.
Vezměte si proto obyčejnou čtvrtku a začněte ji všemožnými způsoby ohýbat a skládat. Zkoušejte, co všechno papír snese a jaké přehyby vám umožní.
– Až se pustíte do origami, zpočátku se vyhněte složitým modelům. Raději začínejte od těch nejjednodušších kousků a postupně své schopnosti pilujte k dokonalosti.
- Nakonec pro vás máme ještě radu ohledně papíru. Jeho výběr totiž není radno podceňovat. Když zvolíte moc nízkou gramáž, papír se bude trhat.
Při příliš vysoké gramáži nepůjde ohýbat. V papírnictví seženete speciální papír na origami.
Skládání origami je skvělá forma relaxace! Ráda dělám jednoduché motivy, které zvládne i začátečník. Doporučuji každému vyzkoušet, kam až je jeho trpělivost schopná zajít!
Nikdy mě nenapadlo, že by origami mohlo být tak zábavné. Skvělý tip, jak strávit volný čas a zároveň si procvičit trpělivost. Hned jdu hledat nějaké návody online. 🙂
Origami a jeho historie zní velmi zajímavě, ale ani jsem nevěděla, že má různé typy. Zkusím si po práci odpočinout skládáním nějakého jednoduchého modelu, třeba ten jeřáb.
Nikdy jsem o origami moc nevěděla, ale po přečtení článku bych to chtěla zkusit! Zajímavé je, že si to vystačí s obyčejným papírem. Navíc to může být dobrý způsob, jak strávit čas s dětmi.
Origami je opravdu fascinující koníček! Vždy mě bavilo tvořit věci rukama, a i když mi občas něco nejde dokonale podle představ, pocit radosti z hotového díla je k nezaplacení.