Jak žili naši předkové? Zvládli bychom to na jejich místě? Mísí se tu krása přírody i staveb s otiskem předků, kteří odtud již dávno odešli.
Jejich životy vzala historie, ale my se rádi pokocháme schoulenými stavbami s malými okénky, za kterými se rodilo, pracovalo, jedlo…
Rožnov p. Radhoštěm (Zlínský kraj) – Dřevěné království na východě Česka
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm bylo založeno v roce 1925 a je nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě. Prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu 20. století.
V nejstarší části, Dřevěném městečku, funguje expozice poštovního úřadu, která poskytuje návštěvníkům stálé poštovní služby a nabízí i bohatý prodejní sortiment. Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem muzea v přírodě.
Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd.
A konečně Mlýnská dolina z roku 1982 je nejmladší částí a jsou v ní sdruženy dodnes funkční technické stavby převážně na vodní pohon.
Zubrnice (Severní Čechy) – Unikátní místo s vodním mlýnem
V jedinečně umístěné obci u Ústí nad Labem v Českém středohoří se nachází muzeum v přírodě, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Návsi vévodí barokní studna z roku 1695, která byla převezena ze Střížovic u Ústí nad Labem.
Zděný patrový dům vystavěný v polovině 19. století zve do expozice starého vesnického obchodu s mnoha cennými detaily. Unikátní je malý vodní mlýn s obytnou částí napájený z Lučního potoka. V roce 1997 byla otevřena expozice staré vesnické školy.
Ve zpřístupněném kostele sv. Maří Magdaleny se konají příležitostné výstavy.
Zajímavou technickou památkou je také rozlehlé nádraží, které bylo postaveno v roce 1890 k lokální dráze Velké Březno – Úštěk s muzejní expozicí dopravy, které se nachází až v dolní části celé obce.
Vysoký Chlumec (Střední Povltaví) – Vesnička jako z předminulého století
V údolí Libíňského potoka ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zdaleka přivezené a citlivě znovu sestavené zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji plus drobné sakrální stavby z 18. až 20. století.
Dochovaly se tu předměty z domácností, lidový oděv, zemědělské a řemeslnické nástroje a náčiní. V domě čp. 4 si prohlédnete černou kuchyni s ukázkami nádobí k přípravě pokrmů na otevřeném ohni.
Ve světnici je nástin interiéru lidového obydlí sedláka na území středního Povltaví. Zajímavá je funkční pila na vodní pohon z 19. století s mlýnským kolem. Ve včelíně ze Sedlčan je včelařská expozice s 12 restaurovanými úly.
Piletice (Východní Čechy) – Nadchne vás zachovalá architektura předků
Šrámkův statek v Pileticích u Hradce Králové je památkově chráněným souborem původní lidové architektury se vzácnými dřevěnými objekty.
Jeho součástí je ojedinělé dvoupatrové roubené stavení s pozoruhodnou pavlačí z roku 1802, roubená stodola, kamenná brána a ostatní hospodářské budovy.
Jedná se o jednu z mála zachovalých staveb lidové architektury z počátku 19. století, které se na Královéhradecku dochovaly. Součástí areálu jsou zkušebny folklorních souborů, pobočka městské knihovny a stylová hospůdka.
Malebný statek s prostorným dvorem a zahradou s pódiem je ideální k různým kulturním akcím. Konají se zde folklórní slavnosti, výstavy, jarmarky, trhy výrobků lidové tvorby a uměleckých řemesel, folkové festivaly a společenské události všeho druhu.
Příkazy (Olomouc) – Poznejte historii Hanácka
Hanácké muzeum v přírodě, zvané též „Hanácké skanzen“, se nachází v malebné obci Příkazy nedaleko Olomouce.
Jádrem muzea je Kameníčkův grunt ze 70. let 19. století, který doplňují čtyři špaletové stodoly (tři z první poloviny 19. století, čtvrtá byla postavena v roce 1987).
V obytné části Kameníčkova gruntu se mj. nachází expozice bydlení z přelomu 19. a 20. století, tzv. vojenská světnička a řemeslná dílna, v prvním patře můžete zhlédnout krátkodobé výstavy či expozici dobové třídy.
V jednotlivých stodolách jsou umístěny zemědělské stroje a nářadí používané při polních pracích, jako např. pluhy, mlátičky, fukary a lokomobily.
Důležitým doplněním prohlídek jsou tradiční dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto staré práce venkovanů. Pravidelně se zde konají také specializované programy k Velikonocům a Vánocům.