Někdo vnímá žárlivost jako důkaz lásky, pro jiného je to hranice, po jejímž dosažení volí konec vztahu. Jenže není žárlivost jako žárlivost. Existují tři základní typy, přičemž jeden zabije i tu největší lásku.
Pokud s vámi cloumají děsivé představy, jakmile nemáte chvíli partnera na očích, měla byste s tím začít něco dělat, protože jinak vám bude zcela jistě troskotat jeden vztah za druhým. Máme pro vás návod, jak na to.
Proč žárlíte?
Zkuste si na tuto otázku sama odpovědět, protože právě v ní je „jádro pudla“. Je možné, že si v sobě nesete nedůvěru ve věrnost už od dětství, protože se vaši rodiče podváděli?
Nebo na vás útočí nezpracované trauma z předešlých vztahů, kdy vám byl váš bývalý nevěrný? V první řadě je důležité zapracovat na svém sebevědomí.
Žárlivost často souvisí s tím, že si dostatečně nevěříte, nemáte ráda sama sebe, a proto nedokážete uvěřit, že by někdo mohl mít doopravdy rád vás. Nejdřív se tedy zamyslete, jaký typ žárlivosti vámi lomcuje.
3 typy žárlivosti:
1. Reakční
Nekoukej se na jiné!
Tento druh žárlivost pramení z nepříjemné zkušenosti, která se vám doopravdy stala a v pocitu ohrožení vás nutí zas a stále znovu reagovat. Přistihla jste partnera, jak s někým flirtuje, nebo mu nadbíhá sousedka a je zjevné, že by si „dala říct“?
Jednoduše řečeno, máte zřejmý důvod žárlit. Pokud však mají projevy vaší žárlivosti rozumné meze, je to vlastně důkaz, že vám na vašem partnerovi záleží a je pro vás důležitý.
Pokud se to nestává zase až příliš často, nepředstavuje tenhle typ žárlivosti vážný problém. Vlastně vám neškodně připomíná, jak moc milujete a vážíte si svého partnera a vztahu s ním.
2. Majetnická
Jsi můj a jenom můj!
S tímto typem spalující žárlivosti si svého partnera uzurpujete jako vlastní majetek a máte potřebu ho mít neustále pod kontrolou. Chcete vědět, kam jde, s kým tam jde, co bude dělat a kdy se vrátí.
Touto žárlivostí trpí ženy, co se neumí ovládnout a tajně svému protějšku prohlížejí mobil nebo bez ohlášení vlítnou k němu do práce jen proto, aby se ujistily, že on nic nevyvádí.
Jen představa toho, že jde jejich protějšek s kamarádem na pivo nebo by odjel s kolegy na pracovní víkend, je děsí k smrti. Mají nutkavou potřebu být své lásce neustále v patách.
A to je jen otázka času, kdy se partner bude cítit jak ve vězení, udušený majetnickými choutkami. Nejjednodušší formou úniku z tohoto zajetí je paradoxně to, čeho se bojíte nejvíc: nevěra!
3. Úzkostná
Bez tebe zešílím!
Nemáte žádný důvod žárlit, vše je jen výplod vaší fantazie, přesto vámi strach a nedůvěra cloumají neustále. Vaše láska se změnila v posedlost. Když si vaří čaj v kuchyni dlouho, hned vás napadá, že si tam potají píše s milenkou.
Chystá se na pracovní schůzku? To určitě! Stoprocentně se vypravuje na sraz s nějakou ženskou! A určitě mladší a krásnější, než jste vy sama! Zpozdil se v návratu domů z práce? Tak to si nejspíš někde užíval!
Kvůli těmto šíleným představám jste neustále v totálním strachu. A pak jste nesnesitelná, protože vyčítáte nesmysly, propukáte v pláč, který střídáte s hysterickými výlevy, a hádáte se skoro pořád. A to nikdo moc dlouho nevydrží.
Mluvte o svých pocitech
Žárlivost je běžná emoce, pokud ji máte pod kontrolou, může být i kořením vztahu. Ale hranice mezi tím, co je únosné a co už je moc, se snadno přehlédnou.
Buďte otevřená, váš partner by měl vědět, jak se cítíte. Na oplátku by měl on zase říct vám, jak je jemu, když vidí, jak vámi lomcuje nedůvěra.
Když uslyšíte, jak ho vaše projevy trápí, pochopíte, že je třeba se žárlivosti zbavit. Pokud se vám nedaří mít nedůvěru pod kontrolou, nestyďte se vyhledat pomoc odborníka. Byla by škoda zbytečně váš vztah odsoudit k zániku.
Teda, fakt dobrý článek. Sama si myslim, že žárlivost je někdy těžká. Málo se o tom mluví, jak to někoho může dusit. Good job na tom, že tohle píšete a snažíte se pomoci.
Velmi poutavý článek, který otevírá důležité téma žárlivosti ve vztazích. Je důležité si uvědomit, jak moc může neopodstatněná žárlivost vztah ovlivnit. Přístup k sebepoznání a práci na sebevědomí mi přijde jako správný krok k harmoničtějšímu partnerství.