Vepřové sádlo není jen oblíbená pochoutka. Již naše babičky je užívaly jako osvědčený prostředek domácí medicíny i kosmetiky.
V dobách minulých bylo vepřové sádlo ženami hojně využíváno. Mastná konzistence sádla intenzivně hýčká pokožku, vyživuje ji, regeneruje a zklidňuje.
Na pleť i vrásky
Vepřová kůže je velmi podobná té lidské, proto se často používá i v plastické chirurgii. A vepřové sádlo je z hlediska svého složení pro lidskou pokožku zcela přirozené. Jeho mastná konzistence ji intenzivně vyživuje a regeneruje.
Hodí se i pro suchou a citlivou pokožku, kterou promašťuje. Přírodní, nesolený, neparfémovaný a nedráždivý prostředek dokáže zmírnit i ložiska lupénky či akné.
Vyzkoušejte třeba masku ze sádla – natřete si ho na obličej v silnější vrstvě jako masku a nechte ho 20 minut působit. Při pravidelném používání bude výsledkem jemnější pleť a vyhlazené vrásky.
Na jizvy a strie
Čisté vepřové sádlo je tvořeno z 85 % lipidy, nasycenými a nenasycenými mastnými kyselinami a kyselinou olejovou.
Proto se doporučuje používat také po operacích a řezných úrazech, které se pak rychleji zahojí a po pár týdnech pravidelného promašťování téměř vymizí vešekeré následky v podobě jizev. Podobný účinek má sádlo i na strie na břiše, bocích, stehnech i prsou.
Na popraskané ruce
Z nesoleného domácího sádla si můžete udělat i zábal na vysušené ruce nebo popraskaná chodidla a paty. Stačí ruce či nohy natřít vrstvou sádla, natáhnout si přes to bavlněné rukavice či ponožky a nechat 20 minut nebo klidně i přes noc působit.
Jako základ mastí
Sádlo můžete také kombinovat s bylinkami. Je totiž skvělým základem při výrobě bylinkových krémů a mastí. Nejčastěji se do něj přidává heřmánek, měsíček, levandule, jitrocel a podobně. Nasbírané bylinky omyjte a nechte oschnout.
V hrnci nechte pomalu rozpustit domácí sádlo, mezitím pokrájejte nebo natrhejte na malé kousky bylinky, dvě až tři velké hrsti. Jakmile se sádlo dostane k bodu varu, zmírněte plamen, vmíchejte do něj bylinky a nechte je probublávat asi 10 minut.
Pak je nechte macerovat v temnu a chladu alespoň do druhého dne. Poté směs už jen zahřejte, přeceďte a rozlijte do připravených menších uzavíratelných skleniček. Mast uchovávejte v chladu, vydrží asi rok.
Jen to domácí!
Pokud se rozhodnete vyzkoušet účinky sádla, myslete na to, že k péči o pokožku se hodí jen to, které je vyškvařené doma a není solené.