České jesličky s Ježíškem jsou zajímavé svou rozmanitostí. Co kraj, to jiná technika a styl. Jaké jsou ty nejkrásnější a nejpůsobivější betlémy?
Plzeň
Dřevěný a chodský
Pokud se vydáte do Plzně, užijte si nejen procházku krásně vyzdobeným historickým centrem, ale také návštěvu plzeňských kostelů. I tady jsou v tuto dobu vystavené jesličky.
Většinu návštěvníků to potáhne samozřejmě do středu města do katedrály svatého Bartoloměje, která se pyšní překrásnou Plzeňskou madonou.
Vyřezávaný betlém najdete hned za vchodem do katedrály po levé straně. Zajímavější dílo ale uvidíte ve františkánském klášteře. Jesličky v něm jsou složené z více než třiceti 1,5 metru vysokých figur, včetně slona, velblouda a koně.
Zvláštností tohoto betlému je, že má dvě různě velká jezulátka. Na Štědrý den se v jesličkách objeví malinký spící Ježíšek, kterého později vystřídá větší, sedící jezulátko. Zajímavý betlém uvidíte také v kostele na Chodském náměstí.
Mezi postavičkami zde určitě rozpoznáte Bedřicha Smetanu nebo Josefa Kajetána Tyla a řadu dalších významných českých osobností z naší bohaté historie.
Praha
Pospěšte za Jezulátky
Zastavte se při vánoční procházce Prahou v některém z pražských kostelů – uvnitř často objevíte úžasné, kouzelné betlémy s dlouhou historií. Z většiny kostelů si také budete moct odnést Betlémské světlo, které se stává jedním z novodobých symbolů Vánoc.
Cestuje každoročně až z Betléma, aby mohlo zazářit v domácnostech celé Evropy. Z mnoha nádherných betlémů v hlavním městě si nenechte ujít zejména ten na Loretánském náměstí.
Při návštěvě kostela Panny Marie Andělské zde budete mít pocit, že jste se propadli v čase jako pan Brouček.
Prohlídku kouzelných postaviček vám zpestří zurčení potůčku a něžné bečení ovečky, která tak děkuje za vhozenou minci. Pokud ovšem chcete nějaké pikantnější ztvárnění, pak zkuste třeba betlém upečený z perníků.
Najdete jej v kostele svatého Matěje v Dejvicích.
Orlické hory
Utzův mechanický
Mechanický betlém v Horní Olešnici dostal jméno po svém tvůrci, který se rozhodl, že jeho figurky nepojedou jen strnule na páse, jak bývalo obvyklé, ale budou se pohybovat.
Postavičky hýbou rukama, nohama a hlavou, Ježíšek si sedá a lehá, oslíček stříhá ušima, voleček otvírá tlamičku, Panna Maria rozpíná ruce, Josef se klaní a nad betlémem se zvolna vznáší anděl s roztaženými křídly.
Betlém nebyl nikdy zcela dokončen a zůstal v té podobě, ve které jeho tvůrce nečekaně a tragicky zemřel. Teď v předvánočním čase je tento rozsáhlý mechanický betlém doplněn ještě o další malé betlémky.
Liberecko
Kryštofovo Údolí
Kryštofovo Údolí je docela maličká a navíc zapadlá vesnice na Liberecku. Nikdo by jí neznal, kdyby nebyla tak nesmírně krásná, s roubenkami, kapličkami, dřevěným kostelíkem a celou řadou turistických zajímavostí.
Čas zde odbíjí starodávný orloj a mezi nejpřitažlivější atrakce patří Muzeum betlémů. Najdete jej v patře hostince U Kryštofa. Dole se jí a pije, nahoře je k vidění dvacet krásných starých betlémů.
Kromě nich se staví před hostincem každý rok od adventu do Tří králů rozsáhlý venkovní betlém, který zdobí postavy v nadživotní velikosti.
V nočních hodinách je betlém osvětlen a dotváří tak kouzelnou vánoční atmosféru tohoto kraje.
Hodonín
Největší výstava
V tomto jihomoravském městečku se koná každé dva roky, což je zrovna letos, největší výstava betlémů v Čechách. Poslední roky přibývají také vystavené betlémy ze Slovenska. Uvidíte zde kolem tří set betlémů z těch nejrůznějších materiálů.
Betlémy zde tedy najdete nejen ze dřeva, ale také háčkované, skleněné, keramické, papírové, z různých kovů, moduritu, čokoládové či z pšeničné slámy nebo dokonce z krabiček od zápalek.
Vytvořit a vystavit betlém je zde umožněno i těm nejmladším tvůrcům, včetně dětí předškolního věku.
Do příštího ročníku za dva roky se můžete tedy přihlásit se svým betlémem i vy. Mimo výstavy můžete v Hodoníně vidět také lázeňský betlém nebo živý betlém v místní zoo.