Panickou hrůzou ze zubařů trpí mnoho z nás. Přitom když se budete o své zuby s láskou starat, nemusíte mít z pravidelných prohlídek a svého dentisty vůbec žádný strach.
Za vznikem zubního kazu nestojí nic jiného než nedostatečná ústní hygiena a nevhodná strava. Kazivost zubů z dědičného hlediska se podle odborníků týká jen opravdu mála lidí.
Pokud se správně neodstraňuje plak, usazuje se v prasklinkách mezizubních prostor, kde se začne zub kazit, a problém je na světě.
Omezte sladké
Sladkosti obsahující sacharidy jsou pro naše zuby opravdovým strašákem. Když už si je nemůžete odpustit, sáhněte alespoň po variantách bez cukru.
Zuby byste si měla čistit dvakrát denně, ale pokud jste konzumovala něco sladkého, klidně můžete i po každém jídle. Pokud tu možnost nemáte, sáhněte alespoň po žvýkačkách bez cukru.
Pijte také hodně vody, jezte zeleninu a ovoce a zařaďte do jídelníčku stravu bohatou na vápník, hořčík a fosfor. Zubní sklovinu posiluje hlavně fluorid sodný, takže se snažte používat zubní pasty s jeho obsahem.
Na technice opravdu záleží
Kartáček volte takový, aby měl rovně střižené štětiny a malou hlavičku, díky které se dostanete i do hůř dostupných míst. Zuby čistěte jemnými krouživými pohyby, které provádějte vždy jedním směrem. Horní zuby směrem dolů, spodní směrem nahoru.
Moc zajímavé, hlavně ta část o technice čištění. Nikdy jsem nevěděla, že na tom záleží tolik. Musím změnit svůj přístup k čištění zubů.
Článek dobře shrnuje, co dělat pro zdravé zuby. Zaměřím se na tu techniku čištění. Myslím, že jsem to dřív zanedbávala.
Opravdu zajímavé čtení! Vyhýbám se zubaři jako čert kříži. Ale teď mi dochází, jak klíčová je správná hygiena a výběr správných potravin.
Článek mi dal spoustu užitečných tipů, jak se starat o zuby. Už chápu, proč je důležité jíst stravu bohatou na vápník a hořčík. Doufám, že se mi díky tomu bude vyhýbat zubařský křeslo!