Když se řekne truhlářství, mnoho z nás si představí obrovské dílny, kde se vyrábí nábytek a jiné dřevěné předměty.
Jistě, truhlařina je skvělý způsob obživy a mnoho lidí pracuje v tomto oboru na plný úvazek, avšak může se jednat i o zajímavý způsob, jak trávit svůj volný čas.
Naprostý základ všeho tvoří láska ke dřevu a alespoň minimální manuální zručnost. Když se k tomu ještě přidá touha učit se novým věcem a neutuchající vášeň pro tradiční řemeslo, je nový koníček na světě.
Chce to znalosti
Přestože na někoho může truhlařina působit poněkud jednoduše, ve skutečnosti tomu tak úplně není. Abyste ze dřeva dokázali skutečně něco vyrobit a ještě přitom nepřišli k ošklivému úrazu, neobejdete se bez teoretických znalostí.
Na teorii je třeba plynule navázat praxí, a postupně tak získávat jednotlivé zkušenosti. Abyste tedy mohli s truhlařinou začít, je vhodné najít si někoho zkušeného, kdo vás do tajů tohoto řemesla zasvětí a ukáže vám, jak se dřevem správně pracovat.
Jestliže v okolí nikoho takového nemáte, nevadí. Existuje i celá řada kurzů pro veřejnost, kde se můžete naučit vše potřebné. Navíc budete trávit čas s lidmi, kteří mají stejnou zálibu jako vy, a to je vždycky moc fajn.
Zkoumejte dřevo
Pro začátek je vhodné zaměřit se na dřevo jako takové. Vezměte materiál do rukou a důkladně si jej prohlédněte. Zkoumejte jeho vzhled, strukturu, vnímejte, jaké je na dotek.
Soustřeďte se na to, jak jsou vedle sebe postavena jednotlivá vlákna. Současně si všímejte i toho, že každé dřevo je jiné, naprosto originální.
Stejně tak hranol z jednoho druhu stromu má jiné vlastnosti než hranol ze stromu jiného. To vše je třeba brát v potaz při truhlářské práci.
Hrajte si
Pokud vás truhlařina láká, ale vlastně moc nevíte, jak začít anebo jestli vás vůbec bude bavit, zkuste si nejprve se dřevem jen tak hrát a objevovat ho. Pomocí základních truhlářských nástrojů zkoušejte, co vše tento materiál dokáže.
To můžete klidně dělat i doma v kuchyni, vždyť toho nepořádku zase nebude tolik. Pak teprve zjistíte, zda-li je tento koníček tím pravým pro vás.
Nemáte vlastní dílnu? Žádný problém!
Jestliže víte, že vás truhlařina baví, ale jste limitováni prostorem, nezoufejte. Vše se dá vyřešit.
- Pokud nežijete na vesnici a nemáte k dispozici vlastní dílničku, kde byste mohli tvořit, je to jistě k vzteku. Avšak v mnoha českých městech již v současnosti existují takzvané sdílené dílny, kde je možné za určitý poplatek tvořit dle libosti.
- Velkou výhodou těchto sdílených dílen je bezpochyby i to, že si zde zpravidla můžete zapůjčit i různé druhy nářadí. Nemusíte proto investovat nemalou částku do vlastního vybavení, které byste ani ve výsledku neměli kam pořádně uložit.
Díky tomu si vystačíte pouze s nějakou menší sadou dlátek, strun, rašplí či hoblíků.
- Doporučujeme se proto mrknout na internet a zjistit, jak je to konkrétně ve vašem městě. Byla by škoda zahodit lásku ke dřevu jen proto, že jste limitováni prostorem na práci. Truhlařina je vskutku krásné řemeslo, které se vyplatí udržovat při životě.