I v jarním období se často stává, že nacházíte v kartáči více vypadaných vlasů než obvykle. Čím to je?
Padání vlasů na jaře a na podzim je dané jejich růstovými cykly. Pokud jich ale vypadává opravdu hodně a situace se nezlepšuje, zpozorněte.
Hormony, nemoci a léky
Častou příčinou padání vlasů bývá nerovnováha hormonů, například v menopauze. Nadměrné vypadávání vlasů doprovází i některé nemoci, například diabetes, špatnou funkci štítné žlázy, lupénku či revmatoidní artritidu.
Také některé léky, jako cytostatika, hormonální léčiva apod., mohou mít nepříznivý vliv na vlasové cibulky.
Pozor na stres
Stres je považován za druhou nejčastější příčinu vypadávání vlasů. A stres například po úrazu nebo operaci způsobuje tzv. šok vlasového cyklu, kdy dochází k urychlení fáze růstu vlasů a jejich předčasnému vypadávání. Jeho důsledkem může být i dočasná ztráta vlasů.
Nevhodná strava a rychlé hubnutí
Nevyvážená strava může vyústit v nedostatek potřebných vitaminů, minerálů a aminokyselin, které jsou důležité pro dobrý stav vlasů i vlasové pokožky. Nesprávné stravování proto může časem způsobit i nadměrné vypadávání vlasů nebo jejich lámavost.
V honbě za ideální štíhlou postavou často držíme nesmyslné a drastické diety. Nejenže se tak ochuzujeme o vyvážený přísun potřebných živin, ale když zhubneme příliš rychle, může to tělo považovat za zátěž, a mimo jiné reagovat řídnutím vlasů.
Dejte vlasům, co potřebují
Dopřejte tedy vlasům to, co ke správnému růstu a kvalitě potřebují.
V první řadě přispívají ke správnému stavu zinek a biotin čili vitamin H. K jejich nejbohatším zdrojům patří například žloutky, hovězí maso, sója, ořechy, semínka, mléčné výrobky obiloviny či vnitřnosti.
Dále vitamin B5, který vlasům zase dodáte například konzumací řeckého jogurtu. Další vlasům prospěšné látky najdete i v některých rostlinách, jako je například přeslička rolní.
Právě ta je jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů dalšího důležitého minerálu pro vlasy, křemíku. Neváhejte na jaře sáhnout také po doplňcích stravy, které obsahují speciální koktejl všech potřebných látek pro růst vlasů a omezení jejich padání.
Kosmetická péče
V okamžiku, kdy vlasy opravdu hodně padají, sáhněte po léčebných šamponech a kondicionérech. Prospěje jim také pravidelná masáž vlasové pokožky, která pomáhá stimulovat tok krve do vlasových kořínků, a ty tak získají více živin i kyslíku.
Dobře fungují například přípravky proti padání vlasů s blokátory DHT. Účinky také podpoříte, pokud si na pomoc vezmete například aktivátor vlasového růstu, který koupíte třeba v lékárnách či drogeriích.