Faktorů, které ovlivňují náš spánek, je řada. Pokud dlouhodobě cítíte, že váš spánek není to pravé, co vás dostatečně nabije pro celý den, je na čase se zamyslet, co děláte špatně.
Dlouhodobý nedostatek kvalitního spánku není pro vaše tělo ničím dobrým.
Existuje spousta rad a tipů, jak zdravý spánek podpořit. Přinášíme vám ty nejdůležitějších z nich…
Mírný chlad prospívá
Před spánkem vždy dobře vyvětrejte ložnici, protože tam, kde se spí, je doporučováno mít čerstvý a chladnější vzduch. Ideální teplota pro zdravý spánek je 17 až 19 °C. Také vlhkost vzduchu je důležitá.
Obzvlášť v zimních měsících, kdy máme puštěné topení, se vzduch vysušuje. Dobré je tedy umístit k topení nádobu s vodou či na něj položit vlhký ručník.
Stres je třeba vytěsnit
Pokud jste pod tlakem a máte mnoho starostí, tak jakmile si lehnete a chcete spát, začínají se vám v hlavě točit všechny problémy a nemůžete usnout.
Nenechte si takto krást úžasný dar spánku, řešte své pracovní závazky včas a v klidu, nenabírejte si víc povinností, než stačíte zvládnout.
Příliš mnoho kávy
Nešvarem naší doby jsou až nadbytečné řady šálků kávy, které lidé vypijí, aniž tím ale prospějí svému spánku. Doporučuje se, aby počet šálků nepřesahoval tři, i když pro každého je to individuální.
Délka žádá zlatý střed
Pokud spíte příliš málo, nebo naopak spíte přes devět hodin, můžete jednou bojovat i s jinými problémy, než je vaše pravděpodobná únava z nedostatku spánku nebo malátnost z toho, že spíte příliš. Optimální doba spánku je sedm až osm hodin.
Jak na kvalitní spánek? Cest k němu vede řada…
Udělejte si před spaním svůj rituál. Přečtěte si kus oblíbené knihy nebo zkuste krátkou procházku na čerstvém vzduchu. Choďte spát zhruba ve stejnou dobu a stejně tak i vstávejte.
Pokud se neustále převalujete a spánek nepřichází, běžte raději dořešit to, co vám dělá starosti. Pokud je to tedy možné. Můžete zkusit i bylinné čaje, jako je heřmánkový nebo meduňkový. Mají zklidňující účinek.
Další možností jsou tablety s melatoninem, tzv. hormonem tmy. Po tomto řešení sáhněte ale jen tehdy, když už nevíte o jiném způsobu, jak svou nespavost řešit.
Odstraňte z ložnice blikající televize, telefony, monitory. Zatáhněte žaluzie a závěsy. Nesmí vás rušit žádné světlo.
Před spaním nejezte těžké pokrmy. Jdeme-li spát příliš najedení, tělo začne trávit a nemá dost času na regeneraci.
V optimálním případě se snažte spát na zádech s rukama podél těla. V této poloze je při použití vhodného polštáře a matrace nejlépe podporováno přirozené a zdravé zakřivení páteře.
Při spaní na boku je vhodnější levý bok než pravý. Pravidelný pohyb prospěje vašemu tělu, ale i kvalitě spánku.