Střevní trable jsou vždycky nepříjemné, a zácpa obzvlášť. Považuje se za ni tvrdá stolice méně než třikrát týdně. Pokud tento problém neřešíte, koledujete si nejen o hemoroidy, ale i další zdravotní komplikace, které není radno podceňovat.
Není podmínkou vyprazdňovat se každý den, důležité je, jestli je vyprazdňování bolestivé, nebo ne. Zácpa totiž může být příznakem řady nemocí, při nichž můžou být postiženy orgány trávicího traktu!
Zácpou také častěji trpí lidé s poruchou štítné žlázy, nemocemi močového a gynekologického ústrojí a ti, kteří užívají antidepresiva.
Na zácpu pomáhá pitný režim
Zácpa může mít několik příčin, mezi které se řadí špatný životní styl a nevyvážená strava, nedostatečný příjem tekutin, málo pohybu, stres, hormonální změny nebo užívání některých léků.
Krátkodobou zácpu vyřeší vhodný pitný režim, jednorázové projímadlo nebo glycerinový čípek. Jezte víc vlákniny, nejvíc jí obsahuje ovoce, zelenina a luštěniny. Také nedržte zbytečné diety.
Jakmile nejíte, práce střev se zpomalí. Když se střeva nehýbají, natrávená strava v nich nepostupuje a nedochází k vylučování stolice.
Základem by měla být vhodná snídaně, protože nastartuje sekreci trávicích šťáv na celý den. V případě chronické zácpy je ale třeba navštívit lékaře, který stanoví vhodnou léčbu.
Naučte se jíst pomalu, a hlavně v klidu
Občas je to sice těžké, práce máte až nad hlavu, nestíháte a jídlo pak takzvaně odfláknete. Přitom je opravdu důležité nestravovat se ve stresu.
Jídlo by se mělo důkladně rozžvýkat, rozhodně byste ho neměla hltat ani jíst vestoje. Možná se budete divit, ale na lehkou váhu byste neměla brát ani to, jak sedíte na toaletě.
Ideální je pozice v podřepu, tedy s nohama na stoličce, přičemž hrudník by se měl dotýkat stehen. Pokud sedíte tak, že záda a stehna svírají úhel 90 stupňů, není to pro střeva přirozené a pořádně se natrápíte.
Sáhněte po bylinkách
Velkým pomocníkem je lněný olej a lněné semínko. Semínko nechte nabobtnat, rozemelte ho a užívejte 1–2 lžičky denně. Můžete také použít lžíci pšeničných otrub. Ty jsou totiž vynikajícím lékem na střevní potíže.
Jitrocel indický můžete zase v lékárně najít pod názvem Psyllium. Semena obsahují rozpustou vlákninu, která ve střevech nabobtná a pomůže pohybu nestrávených zbytků. Bylinky obsahující kůru krušiny fungují jako skvělé projímadlo.
Fenykl povzbuzuje pohyb střev
Kromě toho tlumí i bolestivé křeče a nadýmání. Udělejte si z fenyklu čaj, díky kterému se vám hned uleví. Stačí jen rozdrtit lžíci fenyklových semínek a zalít vroucí vodou.
15 minut poté louhujte a můžete vypít. Jeho velkou výhodou je i výborná chuť, kterou mají rády i děti. Z bylinek pomáhají na zácpu také máta a pampeliška.
Téma trávicího ústrojí je důležité na mnoha úrovních. Jsem ráda, že článek zmiňuje i bylinky, které mohou pomoci.
Zdravé stravování je důležité nejen na cestách, ale i doma! Mám osobní zkušenosti s tím, jak důležitý je pitný režim.
Zdraví střev je stejně důležité jako péče o naší stavbu. Nikdy bych si nemyslela, že správná pozice na toaletě může tolik pomoct.