Kupované stojánky na tužky jsou fajn, ale trochu nudné. Zkuste si vyrobit krásné a stylové kelímky na tužky, pastelky, fixy, propisky nebo na různé drobnosti. Je to jednoduché a zábavné.
A. Budete potřebovat prázdné plechovky od fazolí, hrášku, rajčat apod., nůžky, pravítko, lepidlo, tužku, ozdobný balicí papír a barevně sladěné staré knoflíky.
Z plechovek sloupněte papírový obal, dobře je vymyjte a osušte. Plechovku pak položte na rubovou stranu papíru, změřte její velikost a nakreslete si podle ní pravítkem čáru.
B. Pak plechovku kolem dokola potřete lepidlem. Dejte si jen pozor, aby nestékalo, a raději použijte nějakou podložku.
Pak už jen opatrně nalepte papír okolo plechovky. Pak pomocí lepidla (nebo tavné pistole, to je rychlejší) na papír nalepujte těsně vedle sebe knoflíky – a máte hotovo.
C. Pokud máte tužek či fixů víc a chcete je mít pěkně roztříděné, použijte místo plechovky ruličky od toaletního papíru a polepte je balicím papírem stejným způsobem jako plechovku.
Pak si vezměte nějaký kulatý tácek – třeba pod květináč, a ruličky k němu zespoda přilepte. Pro lepší stabilitu převažte všechny ruličky ozdobnou stuhou.
D. K výrobě můžete také použít dřívka od nanuků a malé šišky. Plechovku si opět potřete lepidlem a pak k ní po celém obvodu přilepte dřívka.
Po zaschnutí je ještě ve spodní a horní části převažte přírodním nebo jiným provázkem či stužkou a nakonec dozdobte přilepením šišek nebo jiných přírodních materiálů.
E. Trochu náročnější, ale moc hezký stojánek si vytvoříte pomocí barevných zbytků slabšího filce. Nejdříve si změřte velikost základního pruhu.
Z dalších kousků filce si vystříhejte různé tvary – květiny, motýly, nebo třeba různé geometrické tvary a pak si je poskládejte na základní pruh, abyste viděli, jak budou vypadat.
Nalepte je nebo přišijte. Pak pruh nalepte na plechovku.
F. Můžete si také v prodejnách pro tvoření nebo pro kutily koupit ohebné drátky a omotat je látkou. Ty pak ani nemusíte – ale můžete – lepit.
Stačí jimi plechovku těsně omotat. Z drátků a látky si můžete vytvořit i různé malé ozdoby: kytičky, spirálky, kolečka apod. a provléknout je jednoduše těmi na plechovce.
G. Místo plechovek můžete také použít skleněné zavařovací sklenice různých velikostí. Jsou těžší než plechovky, takže jsou i stabilnější.
Ty pak natřete lepidlem a ozdobte třeba omotáním různobarevných a různě silných provázků, stužek či krajek. Na ozdobu si můžete uháčkovat třeba malé barevné kytičky.
H. Další možností je využít starší otlučený hrníček, kterému tak vdechnete nový život. Stačí jen uháčkovat pestrobarevný kabátek, který nějakou tu vadu na kráse skvěle zakryje. Pokud je ouško v pořádku, nechte ho holé, pokud je oprýskané, obháčkujte i jej.