Je možné, že stačí jediný pohled a víte, že s tímhle chlapem chcete strávit zbytek života? Věříte v lásku na první pohled? Může z bouřlivého okouzlení na první pohled vzniknout láska a trvalý vztah?
Nebo je to jen výmysl a touha nevyléčitelných romantiků? A co tohle citové šílenství vlastně způsobuje? Může za to jen chemie? Nebo naše ego?
Bez lásky na první pohled by se spisovatelé neobešli.V románech to vždy probíhá asi takhle:
Jdete po ulici, pláži, nebo sedíte v restauraci a najednou se objeví on s velkým O. Vaše pohledy se setkají a v tu chvíli víte, že jste si souzeni, podlomí se vám touhou kolena víte, že právě s ním chcete strávit zbytek života. On to má samozřejmě úplně stejně.
Jakmile se spolu začnete bavit, vaše osobnosti, duše a osudy do sebe ihned zapadnou… Tak stop!
Je tohle vůbec možné?
Do jaké míry jde jen o romanticky výmysl? Ze sta žen má zkušenost s láskou na první pohled, která přerostla ve vztah, pět žen. Je to hodně nebo málo?
Právě láska na první pohled prý proběhla například mezi zpěvákem Richardem Krajčem a jeho manželkou Karin Babinskou. Oba dva pro sebe v prvním okamžiku ztratili hlavu.
„Ignorovat tu sílu, kterou k sobě cítíme, by bylo jako ignorovat celý Vesmír,“ řekla tehdy Karin o lásce, jakou předtím nikdy nezažila. Oba dva opustili své partnery a pak se také vzali.
Láska za 2 vteřiny
K tomu, abyste pocítili lásku na první pohled, stačí pouhých 2 sekundy očního kontaktu. Během této doby dojde k dramatickému vzestupu hladiny dopaminu, oxytocinu, adrenalinu, vasopressinu a dalším chemickým procesům v mozku.
Výsledkem toho je pocit euforie, který známe pod jménem láska. Podílí se na ní dvanáct oblastí mozku a z hlediska chemického složení je podobná pocitům po požití kokainu.
Je to jako užití kokainu
Větší pravděpodobnost zažít lásku na první pohled, máte v mladším věku. Pocit, že se na někoho podíváte a víte, že je ten pravý, má vysvětlení. Podle vědců je láska na první pohled vlastně bleskové vyhodnocení fyzických rysů.
Podvědomě tak zhodnotíme, kdo je s námi geneticky kompatibilní. Muži se na první pohled zamilovávají častěji než ženy. Je to kvůli jejich větší vnímavosti k vizuálním podnětům.
Častější je u mužů
Vědci tvrdí, že to, na kterou část těla vašeho vyvoleného se při prvním setkání podíváte první, rozhoduje o tom, zda k němu pocítíte lásku, nebo vášeň.
Zatímco k lásce na první pohled je potřeba pohled do očí, sexuální přitažlivost je založená na průzkumu postavy. Při důkladné analýze pohybu očí účastníků výzkumu zjistili vědci, že čas na probuzení lásky na první pohled a sexuální touhy je skoro stejný.
Musíme si vonět
Jak to, že k někomu pocítíme lásku na první pohled, zatímco tisíce jiných projdou kolem nás bez toho, že bychom si jich všimli?
Jednak si podvědomě vybíráme jedince, u kterých tušíme podobné charakteristiky jako máme sami (sociální, či finanční) Ale ve velké míře do hry také vstupují feromony, tedy pachové látky, které zásadně rozhodují o tom, kdo je pro nás vysoce přitažlivý, kdo nás láká, voní nám a kdo nikoliv.
Přitahují nás muži, které přitahujeme my!
Podle vědců se v lásce na první pohled jedná jen o sexuální přitažlivost a naše ego. City tu prý nehrají vůbec žádnou roli a jedná se prý podvědomě o narcistický akt, protože nás přitahují muži, které přitahujeme my!
Když se setkáte s jeho dlouhým pohledem, láká vás hlavně to, že jste pro něj přitažlivá. Tento princip je vhodný i z hlediska evoluce. Je jasné, že nebudete zbytečně ztrácet čas s někým, kdo o vás nemá zájem…