Zapalte svíčku za své drahé zesnulé a ponořte se do vzpomínek na to dobré a veselé, co vás s nimi potkalo. Magická atmosféra Dušiček láká i k nevšedním zážitkům.
Inspirace pro Erbena
Přemýšleli jste, který hřbitov inspiroval svou magickou aurou slavného básníka K. J. Erbena k tomu, aby do něj situoval svou baladu Svatební košile? Je to hřbitov ve Velharticích.
Říká se o něm, že se zde v minulosti pořádala černá mše na oživení mrtvého, při níž byla obětována mladá dívka. Otisk jejího obličeje můžete prý spatřit na fasádě kostela.
I místním zde naskakuje husí kůže a chodí sem jen v nejnutnějším případě – na Dušičky! Abyste se ale naladili příjemněji, zajděte si do Muzea strašidel v Plzni.
Pokud zatoužíte po netradičním zážitku, zajeďte si do Lukové na Plzeňsku, tam vás čekají v kostele sv. Jiří tajemné sádrové sochy, které přitahují zvědavé návštěvníky.
Kostel byl dokonce v různých žebříčcích vybrán jako jedno z deseti nejděsivějších míst na světě a dočkal se tak světové popularity.
Kde se bát nemusíte?
Zvířecí hřbitůvky mají většinou pozitivní energii, vyzařují lásku zvířete k člověku. Psí hřbitov najdete v Kunštátě v zámeckém parku. Je to rarita v celé Evropě.
Nejstarší pomníček je z roku 1890 a patří psovi jménem Lux. Kromě psího hřbitova má zámek ještě další zajímavost – nejstarší vykládané parkety ve střední Evropě.
Pokud se chcete bát, tajemstvím opředené místo vás čeká na dálnici D1 u Brna a nese jméno Devět křížů. Poblíž vyhlášeného motorestu stojí devět křížů, které připomínají oběti, jež zahynuly ve svatebním průvodu, který byl právě v těchto místech zmasakrován.
Stalo se to sice už před pětisty lety, duše zde ale údajně stále krouží. Je zde také velká nehodovost. Pozoruhodný hřbitov najdete ve Střílkách u Kroměříže, zde se můžete kochat krásnými barokními sochami, které přímo vybízejí k příjemnému rozjímání.
Zlatý portál do nebe
Ačkoli jsou Hořice malé městečko, mají se čím chlubit. Na novém hřbitově v místě, zvaném Gothard, mají nádherný zlatý portál.
Je velkolepým dílem žáků a profesorů hořické kamenické školy. Někteří lidé v něm vidí bránu, kterou odlétají duše do nebe.
Senzibilové údajně cítí v blízkosti portálu povznášející energii. Až budete portálem procházet, zkuste se povznést nad běžné starosti a získat tak větší nadhled nad svým životem.
Zajímavým místem je též hřbitov v Broumově. Je úžasný svým starým dřevěným kostelíkem Panny Marie.
Zajímavé jsou i desky s kronikářskými zápisy v ochozu kostela. Prvních šest desek bylo pořízeno v letech 1570 – 1630 a jsou na nich popsány události, jako přílet kobylek, velký požár města, neúroda a hlad.
Hrobky jako zámky
Některé hrobky šlechticů jsou opravdu krásné, velkolepé, mnohé připomínají malé zámečky. Slavná je hrobka Schwarzenbergerů u Třeboně, která je pověstná svou nádhernou akustikou.
Díky ní se zde pořádají i koncerty a mnohé další akce, přivítají vás tu rozsvícené svíce a úžasná magická atmosféra. Pěkná, i když není tolik známá, je hrobka téhož rodu u Orlíku.
Je starší a umělecky i historicky významnější. Pokud si chcete dopřát hororovou zábavu, zkuste strašidelný hrad Draxmoor poblíž Žďáru nad Sázavou.
Tady se můžete hezky bát. Na konci prohlídkové trasy na vás čeká jízda strašidelným výtahem a návštěva podzemí.
Budova zámku vypadá impozantně, byla to ale původně historická sýpka, která v sobě žádnou pohnutou historii nemá. Tady se neklidných duší bát nemusíte!
Průvod pražských strašidel
V Praze jsou nejvýznamnější dva hřbitovy, kde leží naše největší osobnosti. Tím známějším je Vyšehradský hřbitov se Slavínem.
Tam můžete posedět a oddávat se kouzlu místa a zapálit svíčku svému oblíbenci. Leží tu takoví velikáni, jako je Bedřich Smetana nebo Božena Němcová.
Tím druhým jsou Olšanské hřbitovy. I zde narazíte na slavná jména, jako je Vladimír Menšík nebo Jan Werich.
Turisty nejvíce přitahuje Starý pražský židovský hřbitov na Josefově, a to hlavně kvůli hrobu, kde leží rabi Löw, který stvořil golema. Dodnes lidé přicházejí k tomuto hrobu se svým přáním a věří, že rabín jim je vyplní.
Ovšem pokud si chcete užít nevšední zábavu, zapojte se do průvodu pražských strašidel, který prochází Prahou v předvečer Dušiček. Ať se připojíte jako strašidlo, nebo jen jako divák, budete vítáni v 18 hodin u Prašné brány.
Ty hřbitovy jsou zajímavé místa, úplně dýchají historií! Byla jsem v Kunštátě a ten psí hřbitov mě dojal. Je úžasné, jak máme tolik míst, kde můžeme nejen vzpomínat, ale i zažít něco magického.
Vždy mě fascinovalo, jak kultura uchovává vzpomínky na naše předky. Dušičky jsou pro mě takovým pěkným zastavením v čase, kdy můžeme vzpomínat. Snad se mi někdy podaří navštívit i ten hřbitov ve Velharticích!
Hele, ty Dušičky jsou vždycky zvláštní čas. Ráda si zapaluju svíčky a myslím na babi s dědou. Ten článek mě inspiroval zajít na nějaké ty magické místa, určitě teda třeba ty strašidla v Plzni.