Oteklé nohy? Vcelku běžný problém, který v životě postihne snad každého. Na každý problém ale existuje řešení!
Otoky nohou mohou být způsobeny různými příčinami. Zejména nyní, když venku panují vysoké letní teploty, nám nohy často otečou, neboť v horku se rozšiřují cévy, což může vést k zadržování tekutin v dolních končetinách a následným otokům.
Vstávat a cvičit!
Také dlouhodobé sezení či stání způsobuje hromadění tekutiny v nohou, což se může projevit otoky kolem kotníků i v lýtkách. Pokud vám nohy otékají v důsledku dlouhého sezení, nutně potřebují rozpohybovat.
Během dne se snažte co nejčastěji vstát, projít se a nohy protáhnout. Pochopitelně i nadváha a obezita způsobují větší tlak na žíly v nohou, což vyvolává a zhoršuje otoky.
Pohyb je tedy proti oteklým nohám všestranným pomocníkem. Pravidelně choďte na procházky, vyjeďte si na kole nebo cvičte. Doma můžete zkusit i jednoduché cviky vsedě.
Při sezení si pod chodidla položte masážní míček a přejíždějte po něm sem a tam nebo hýbejte nohama, jako byste šili na starém šicím stroji, kružte kotníky na obě strany apod. Nohy se tím krásně uvolní.
Nohy nahoru
Důležitá je úprava životosprávy a dodržování pitného režimu. To, že se v těle hromadí voda, neznamená, že byste měli méně pít, právě naopak.
Pokud se budete starat o celkové zdraví svého těla, předejdete tak spoustě zdravotních problémů včetně otoků. Pomůže i to, když budete méně solit, neboť zadržování tekutin v těle má na svědomí i nadměrná konzumace soli.
Pokud přijdete domů s oteklýma nohama, tak ideální první pomocí po zutí bot jsou takzvané „nohy nahoru“. Nohy si zkrátka dejte do vyvýšené polohy tak, aby chodidla byla výš než vaše srdce.
Podpoříte tak návrat krve zpět k srdci. Dělejte to klidně 3× denně, nebo kdykoli budete mít možnost.
Ochlazení a masáž
Úlevu přinese i aplikace studených obkladů i ponoření chodidel do studené vody. Chlad vám uleví od nepříjemných pocitů, a navíc snižuje zánět.
Ještě účinnější bude, když si do lázně nalijete několik lžic staré dobré alpy, ponoříte do roztoku nohy a necháte je tam 20 minut. Pak si ještě oteklá místa promasírujte směrem vzhůru od chodidel až po kolena – podpoříte tak odtok tekutin.
Podkolenky
Pokud vám nohy otékají stále, pořiďte si kompresní podkolenky nebo punčochy a pravidelně je noste. Pomáhají udržet krevní oběh a zabraňují hromadění tekutin v končetinách.
Pokud ale nic z předešlého nepomáhá, otoky nemizí a jsou spojené s bolestí, na nic nečekejte a navštívit lékaře. Ten vás vyšetří a pomůže najít řešení.
Nemocní?
Nohy mohu otékat také jako vedlejší účinek některých léků, jako je jako hormonální antikoncepce, kortikosteroidy či léky na krevní tlak.
V některých případech mohou být příznakem vážnějšího onemocnění, například onemocnění srdce, ledvin či jater, krevní sraženiny nebo lymfatické poruchy.
Neměli bychom tedy oteklé nohy brát na lehkou váhu a po příčině pátrat. V horších případech může dojít až k žilní trombóze.
Dobré rady
• S častými otoky vám pomůže také zdravotnická obuv.
• Pokud na otoky nohou trpíte, snažte se omezit pohyb v horku na minimum.
Super članěk. Já mám často oteklý nohy, takže vyzkouším některy z tech metod. Děkuju za tipy.
Fakt dobrý článek, na otoky trpím hlavně v létě a tyhle tipy rozhodně vyzkouším. Díky za rady!