V létě si užíváme radovánek na slunci, ale pokud nejsme opatrní, můžeme si snadno uhnat úpal nebo úžeh. Tato onemocnění mohou děti a seniory i ohrozit na životě. Jak je poznáte a jaká je první pomoc?
Úpal je přehřátí organismu, kdy selže vlastní termoregulace. Je to reakce na nadměrné vystavení se teplu a nedostatek tekutin. Úžeh je zase podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením.
Takže zatímco k úžehu přijdete raz dva při dlouhodobém pobytu na přímém sluníčku, úpal si uženete klidně i v případě, že budete jen zavřeni delší dobu v přehřátém dopravním prostředku.
Příznaky úpalu a úžehu
Mezi hlavní příznaky úpalu patří bolest hlavy, závratě, zvýšená teplota nebo horečka, pocení, nevolnost a únava. Úžeh je o něco horší než úpal, protože při něm může dojít k poškození mozkových blan.
První pomoc při úpalu a úžehu?
V případě úpalu i úžehu je ze všeho nejdůležitější snížit teplotu těla. Je nezbytné přesunout se do stínu a zbavit se přebytečného oblečení. Pomůže i mokrý ručník na čelo nebo vlažná sprcha. Nemocný by se měl striktně vyhýbat slunci. Velmi důležité je doplnění chybějících tekutin a minerálů.
Ideální volbou jsou iontové nápoje, minerální vody nebo osolená voda. Můžete vyzkoušet i rehydratační roztok, který se prodává v lékárně pod názvem Kulíšek. Některé příznaky můžete potlačit pomocí léků.
Bolest hlavy a horečku utišíte paracetamolem. Vyhněte se lékům, které dráždí žaludek, jako jsou ty s ibuprofenem a acylpyrinem. V případě zvracení si dejte mátový čaj a Kinedryl.
Kdo by si měl dát pozor?
Úpalem a úžehem jsou nejvíce ohroženy malé děti, lidé nad 65 let a obézní lidé.
Přehřátí organismu se ovšem týká i zcela zdravých lidí – hrozí např. při intenzivních sportovních aktivitách v parném počasí i tělocvičně, zejména nedbáme-li na dostatečný pitný režim.
Přehřátí organismu způsobují také některé léky (zužující cévy, léky ke kontrole krevního tlaku, diuretika, antidepresiva, antipsychotika) nebo konzumace alkoholu.