Sluníčko už pořádně nabírá na síle a dokonalé opálení je nadosah. Při slunění se dá ale nasekat spousta fatálních chyb. Poradíme vám, jak se jich vyvarovat.
Opalování je proces, při kterém kůže absorbuje ultrafialové záření ze slunce a spouští proces produkce melaninu – pigmentu zodpovědného za tmavnutí lidské pokožky.
Kůži ale také chrání před přílišným slunečním zářením, které by ji mohlo úplně spálit. Jak se vyhnout všem rizikům a chytat bronz, tak jak se má?

Znáte svůj fototyp?
Ještě předtím, než se vydáte nakoupit vhodné prostředky na opalování, bez kterých se rozhodně neobejdete, dobře se seznamte s typem své pleti.
V našich zeměpisných podmínkách jsou čtyři – keltský, evropský světlý, evropský tmavý a středozemní. Dělí se podle toho, za jak dlouho na sluníčku kůže hnědne a jakou má opálení intenzitu.
Tip: Typ své pokožky poznáte většinou i z druhotných znaků. Lidé s keltským fototypem mají většinou světlé vlasy a modré oči, naopak středozemní typ je tmavovlasý a tmavooký.
Jak vybrat správný opalovací krém
Samotná znalost fototypu je základ. Důležité je ale také vědět, zda je vaše pokožka spíše mastnější, nebo suchá. Pak už jen stačí zvolit formu krému, gelu, emulze či spreje.
A hlavně správnou výši ochranného faktoru SPF. A nezapomeňte hlavně na to, kde se budete opalovat! V Česku jsou samozřejmě jiné podmínky než u moře, a výše SPF se proto může výrazně odlišovat.

Opalování si načasujte
Nejen u malých dětí a u seniorů, ale vzhledem k poškození ozónové vrstvy už i u dospělých je nutné opalovat se pouze v doporučených hodinách.
Mezi 10. a 15. hodinou, v době největšího slunečního svitu, tak na sluníčko radši zapomeňte. I potom by neměl být ale pobyt na slunci příliš dlouhý a dermatologové ho doporučují přerušovat přestávkami ve stínu.
Tip: Snad ze všeho nejdůležitější při pobytu na slunci je pitný režim. Na slunci i ve stínu vypijte minimálně 2 litry denně. A raději se vyhýbejte alkoholu a kofeinu, které mohou dehydratovat. Do kabelky si také přibalte sluneční brýle. Raději ze specializovaného obchodu, kde vám poradí, jaký UV faktor zvolit.
Co je to SPF
SPF, z anglického sun protect factor, je faktor ochrany před slunečním zářením. Jde o číslo v rozmezí 15–50, podle něhož volíte vhodný prostředek na opalování.
U nás obvykle postačí krém s hodnotou do 30, k moři si ale vždycky berte 50. Vhodné je mazat se v pravidelných intervalech.
Zajímavý článek! Kombinace správného opalovacího krému a dodržování pitného režimu je klíčová, to vím z vlastní zkušenosti z dovolených.
No, já se v tom celý léto doslova vařím! Ale dík za tipy, budu pečlivější v tom vybírání krému podle typu pleti…