nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Tříkrálové novoroční výstupy
Tříkrálové novoroční výstupy
chcete se po vánočním lenošení projít, ale propásli jste novoroční výšlap?

Zimní krajina má své kouzlo, zejména, když je zasněžená. Udělejte něco pro své zdraví a vydejte se na nějaký pěkný kopec vyhlížet lepší nový rok, který právě začal.

Nejdelší visutý most

Je nejvýše položenou chatou a pro novoroční výstup je tak jako stvořená. Slaměnka na Dolní Moravě stojí přímo u vstupu na nejdelší visutý most pro pěší na světě Sky Bridge 721 u horní stanice lanovky Sněžník.

V chatě najdete příjemnou restauraci s krbem, kde si po výstupu odpočinete a občerstvíte se. Výstupy na sněžnicích se pořádají každou sobotu, můžete si tedy vybrat termín.

Sněžnice i hůlky si tu půjčíte, v ceně máte průvodce a vstup na Stezku v oblacích, která vám nabídne pohádkový výhled do krajiny.

Tradiční novoroční výstup se pořádá i na hrad Helf­štýn nedaleko Přerova. Jeho brány se vždy mimořádně otevřou první sobotu v novém roce, která letos připadá na Tři krále.

Nenáročný výstup a pěkný pohled na okolí vám nabídne i zřícenina Kozího hrádku u Mikulova. I toto místo patří mezi oblíbené cíle výstupů jak jednotlivců, tak organizovaných skupin.

Karlštejn: Nejslavnější český hrad k sobě láká nadšené turisty i v mrazivém lednu. Stezka korunami stromů: Najdete ji na okraji Janských Lázní. I v zimě je oblíbenou atrakcí. Mědník: Tento kopec je prošpikovaný štolami, které připomínají zdejší staré doly. Velká Deštná: Krásný výhled na zasněžené Orlické hory zažijete zde. Žďár nad Sázavou: Naučná stezka na Tisůvku nezahálí ani v zimě a ve sněhu. Okoř: Magický hrad žije akcemi po celý rok. Hostivař: Obejít Hostivařskou přehradu je časté novoroční předsevzetí. Třebíč: Vyšlápnout si můžete i na rozhlednu, které se říká Mařenka. Helfštýn: Hrad na Přerovsku se tyčí nad údolím Moravské brány. Dolní Morava: Novoroční výstupy k chatě Slaměnka jsou tak populární, že se pořádají i na Tři krále. Radobýl: Tajemstvím a legendami opředený kopec miloval K. H. Mácha. Křemešník: U Pelhřimova je to oblíbené poutní místo. Kunětická hora: Místní jí říkají láskyplně Kuňka. Sem se vydávají na Nový rok podobně jako na Říp celá procesí. Děčínský Sněžník: Rozhlednu najdete na naší nejvyšší stolové hoře.

Říp a Tříkrálová Okoř

Přidejte se do tradičního pochodu Tříkrálová Okoř, který se koná v sobotu 6. ledna. Aby si účastníci užili i trochu historie, je v tento den hrad Okoř přístupný.

Oblíbeným cílem novoročních procházek je i Karlštejn. Jeho okolí je romantické, a navíc je hrad otevřený i v zimě. Navštívit můžete ovšem pouze první prohlídkový okruh.

V Praze jsou v tento čas krásné procházky kolem Hostivařské přehrady a Šáreckým údolím. Nejdelší tradici vůbec má novoroční výstup na horu Říp. Sem chodí začátkem roku za lepší budoucnost národa davy lidí.

I na Tři krále bude mít výšlap na slavnou horu hluboký význam a nebudete alespoň obklíčeni davy. Z vyhlídek tu uvidíte zejména České středohoří. A chata Říp, kde si odpočinete a občerstvíte se, bývá otevřena téměř po celý rok.

Pochod na Sluneční paseku

Tradičně bude neděle, která je nejblíže svátku Tří králů (tedy 7. leden) patřit mezi Pelhřimovem a Křemešníkem Tříkrálovému pochodu.

Čeká vás setkání se skauty na Slunečné pasece s guláškem a opékání buřtů na ohni i možnost vystoupat až na křemešnickou rozhlednu Pípalka.

Užít si můžete i fotografování s Kašparem, Melicharem a Baltazarem, prohlídku poutního kostela na Křemešníku či návštěvu Větrného zámku. Vyhlížet nový rok můžete také na rozhledně Mařenka u Třebíče.

Své jméno dostala po dívce Mařence, kterou loupežníci v těchto místech zamordovali.

Hezké místo na výhledy do krajiny objevíte u Žďáru nad Sázavou, jmenuje se Tisůvka. Skála na vrcholu kopce je opředena mnoha zajímavými pověstmi a v blízkosti prý kdysi bývala stříbrná studánka, jejíž voda léčila.

Radobýl miloval i Mácha

Oblíbeným cílem na novoroční výšlap je Děčínský Sněžník v Českém Švýcarsku. Zdejší rozhledna patří k nejstarším a nejkrásnějším. Tomuto místu se říká Vzdušné lázně.

Díky termickým proudům okolo hory se tu totiž mísí proudy vzduchu až od Severního moře. Nejlépe je vydat se na horu z Tisé, cestou můžete navštívit také Drážďanskou vyhlídku. Populární je též výstup na mystickou horu Radobýl nad Litoměřicemi.

Tady jste už nejspíš tradiční novoroční výšlap, který se konal 1. ledna, propásli, ale na kopec se můžete vydat kdykoli. Možná raději sami, než se zástupem turistů.

Právě z této hory viděl básník Mácha požár, který běžel hasit. Což mělo pro něj fatální následky. Čerstvý vzduch se prohání také kolem obce Měděnec v Krušných horách, kde se stal cílem výšlapů kopec Mědník.

Zopakujte si přípitek

Vydat se můžete 6. ledna na Tříkrálový výstup na Kunětickou horu. Pořadatelé slibují, že při výšlapu objevíte novou trasu, kterou se na horu dostanete. Pokud jste tedy dobrodruzi, neváhejte!

Zopakujete si zde prý i novoroční přípitek. Pokořit můžete také královnu Orlických hor Velkou Deštnou s její velkolepou rozhlednou, která je otevřená po celý rok. Uvidíte z ní na polské Stolové hory, Králický Sněžník a Krkonoše.

V obci Deštné v Orlických horách máte několik možností, kam se zajít podívat. Zkuste Muzeum turistiky, zimních sportů a řemesel. Expozice je zajímavá pro děti i dospělé. Přitažlivá je i nově postavení Stezka korunami stromů u Janských Lázní.

Pokud jste nestihli zdejší tradiční novoroční zvonění, vydejte se na stezku s dřevěnou rozhlednou kdykoliv později. Je otevřená i v zimním období.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
sdílejte článek
Související články
Tato země na rozhraní Evropy a Asie neomrzí. Zažijete tu pravý orient a uchvátí vás i zdejší příroda! Vysoké hory i strmě padající vodopády, úchvatné východy slunce i tajemné jeskyně. V tuto roční dobu je Turecko ideálním místem, kam vyrazit na prosluněnou dovolenou. Teplota vzduchu zde už atakuje třicítku, voda má příjemných 24 °C a deštivé dny jsou už pryč. Nic nebrání tomu, […]
Jeden z nejkrásnějších ostrovů Středomoří nesmíte vynechat. Ne nadarmo si ho kdysi oblíbila i císařovna Sissi. Můžete tu navštívit i její letní sídlo. Je jedním z nejkrásnějších řeckých ostrovů a je to ostrov hodně rozmanitý, každý si tu tedy přijde na své. Ať už hledáte pěknou pláž na odpočinek, nebo výlety za poznáním, nebudete se na Korfu nudit. […]
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je […]
Anse Source d’Argent (Seychely) Tato pláž patří k těm vůbec nejvíce fotografovaným na celém světě. Její oslnivé bílé písky se rozprostírají přes ostrov La Digue v Indickém oceánu. Jiskřivá pláž s ohromnými žulovými balvany nabízí opravdu působivé výhledy, které se nesmazatelně zapíší do vaší paměti. Pobřežní útes poskytuje účelnou ochranu proti vlnám, a vy tak máte možnost užívat […]
reklama
Partnerské vztahy
4 gesta, která ženy u mužů milují
Každá žena potřebuje ve vztahu cítit, že je milována  a hýčkána. Které mužské projevy nás zaručeně přivedou do pomyslného ráje?  Jsou to mnohdy úplně banální gesta, která muže nestojí žádné peníze a jen nepatrně úsilí. Také proto jimi důvtipní a pragmatičtí pánové neskrblí, neboť si už v kontaktu se ženami ozkoušeli, že ta gesta fungují a zvedají stavidla […]
Vztahová krize v důchodu
Opájíte se pocitem, že když máte za sebou desítky let manželství, tak máte vyhráno, protože děti jsou dospělé a dávné spory vyřešené? Jenže největší vztahové krize přicházejí až v penzi. Jak je překonat? Strávili jste spolu dlouhé roky, vybudovali rodinu, vychovali děti. Teď byste si měli užívat, radovat se z vnoučat a dělat všechno to, na co jste dřív neměli čas. Víc […]
Proč muži bezostyšně civí ženám na prsa?
Ať muži chtějí, nebo ne, při setkání s cizí ženou jim sjedou oči často na jediné místo: do jejího výstřihu! Velikost poprsí je pro muže zásadní téma. Proč to tak je? Přestože žijeme ve 21. století, stejně v nás pořád dřímá divoká příroda. V rámci úsilí o rovnost mezi mužem a ženou jsou ženská ňadra cíleně ignorována, jenže pudům stejně nejde poručit. Instinkty […]
6 důvodů, proč jste stále sama
Možná jste změnila holičku nebo od určité chvíle utratíte mnohem víc za oblečení, abyste mohla měnit jeho styly. Jenže kýžený efekt stejně ne a ne se dostavit… Pokud jste už dlouho nezadaná,  možná opakujete stále stejné chyby, které vedou vaše vztahy do záhuby. 1. Vybíráte si stále stejné typy Pokud hledáte trvalý vztah, a stále ho nedokážete […]
Cestování
Athény: Město tradic, koupání i jídla – Evropa
Hlavní město Řecka je fascinujícím spojením starověkých památek, bohaté historie a moderního života. Turisty z celého světa lákají svým kulturním dědictvím, architekturou i úžasnou kuchyní. Už při příjezdu do Athén vás čeká typický řecký chaos, ve kterém záhy najdete zalíbení. Spletitá síť ulic a domů, které stoupají vysoko do kopců, vypadá úchvatně. Dobrá zpráva je, že pokud nemáte příliš času, na tuhle metropoli […]
Kam s dětmi na výlet?
Možností, kam se vypravit, je hodně a jsou pestré. Navíc nám tento rok vychází den dětí na sobotu, je proto možné se vydat za zážitky na celý víkend. Pohádkové Podlesíčko Místo, kde se snad zastavil čas a vy se jako zázrakem ocitnete v říší víl a skřítků. Zajeďte si s dětmi do roztomilé pohádkové vesničky. Kouzelné Podlesíčko stojí u Sněžného […]
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v […]
Naučné stezky nás baví!
Venku je tak krásně! Byla by škoda sedět doma a nenechat se zlákat na procházku naší malebnou krajinou. Zpestřete si výlet nějakou naučnou stezkou. Na výběr jich je mnoho. Cesta kolem Světa Na Šumavě existuje mnoho pěkných naučných stezek. Zdejší nádherná příroda je totiž pro dlouhé procházky jako stvořená. Vyrazte na výlet například kolem řeky Vydry, […]
Krása a zdraví
Citlivý problém – rychle a bezpečně
Obvykle si holíme hlavně nohy, případně i podpaží. Na léto do plavek je však potřeba do této naší rutiny zahrnout také intimní partie. Vyjít si na pláž s chloupky vykukujícími z plavkových kalhotek není zrovna estetické ani příjemné. Jelikož se jedná o citlivé partie, je lepší začít s epilací dříve, aby si pokožka zvykla. Zbavte se jich už před létem Co […]
Kostka ledu, co nahradí kosmetiku
Kostičky ledu nám celý rok leží v mrazáku a jen v létě jich pár hodíme do chlazeného nápoje. Víte ale, že led funguje daleko lépe než různé drahé krémy? Prozradíme vám, jak ho zařadit  do svých zkrášlujících rituálů! Skvěle zatočíte s otoky Budíte se s otoky kolem očí, i když jste šla spát se slepicemi? Kostka zmrzlé vody vám pomůže se otoků […]
Snědá a přitom zdravá? Jde to…
Kult bronzového opálení je poslední roky tabu. Ale co si budeme povídat, snědé tělo opálené od sluníčka je v létě zkrátka krásné a přitažlivé. A hlavně vypadá o dost štíhlejší… Co můžete udělat pro to, aby bylo opálení hezky bronzové a vy jste přitom byla zdravá? Dopřejte si před sezonou přísun červeného či oranžového ovoce a zeleniny. Automaticky si tak vytvoříte […]
Omlazovací tipy pro krásný dekolt
Nejen obličej je vaší vizitkou, dost o vás prozradí i oblast krku a dekoltu. Pečujete o ni dostatečně? A víte, že ji lze zkrášlit? Věk se nedá oklamat a s přibývajícími léty se ztrácí i pevnost prsou. Ale zoufat nemusíte! Díky našim zaručeným tipům bude vaše poprsí krásné a pevné. Pravidelná masáž Masáž si dopřávejte nejlépe dvakrát do týdne, vždy před sprchováním či koupelí. […]
Magický svět
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony, […]
Mocná síla bylinek: Přivolejte si štěstí
Čarodějky využívají bylinky jako nástroj pro získaní moudrosti, bohatství, odvahy, lásky a zdraví. Pro lásku a romantické vztahy se používají především bájné rostliny jako růže, levandule nebo jasmín. Růže je symbol lásky a vášně, levandule vám pak pomůže city zachovat a přitáhnout lásku. Jasmín je známý jako afrodiziakum a bude velkým pomocníkem při vášnivých chvílích i romantice. Dále vám přijde […]
Umíte číst z tváře?
Možná jste to zažila i vy: někdo vám ochotně vyjde vstříc nebo pomůže a jakoby náhodou má rysy tváře podobné osobě, která vás podržela už kdysi… Ale spojitosti fungují i u lidí, kteří vás podrazili, vysávali… Nemusíte zrovna umět číst z dlaně ani být jasnovidka či vědma, a přesto budete hned vědět své. Z rysů obličeje můžete poznat, jakou má člověk […]
Pro tatínka si přišel jeho dávno zesnulý bratr
Táta na svého bratra často vzpomínal a říkal, že jednou budou zase spolu. Když umíral, zjevila se náhle u jeho postele průsvitná postava muže… Můj táta pracoval léta v uranových dolech, což se na něm krutě podepsalo. Rakovina, která tamní horníky kosila, udeřila, když mu bylo jen pětačtyřicet. Doly se staly osudným i pro jeho mladšího bratra Lumíra. Toho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
epochaplus.cz
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Ostrov Poveglia: Půda z hnijících těl a popela upálených!
enigmaplus.cz
Ostrov Poveglia: Půda z hnijících těl a popela upálených!
Pouhé tři kilometry od historického centra Benátek se ze severních vod Jaderského moře tyčí malý kus země. Povídá se o něm, že je tvořen převážně z hnijících lidských těl a popela upálených. Toto míst
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Kaplani se obětovali pro mladé vojáky
historyplus.cz
Kaplani se obětovali pro mladé vojáky
Je klidná, chladná noc. Na americkém parníku SS Dorchester už spí všichni, kteří nemusejí být na hlídce. Krátce před první hodinou ranní se ale plavidlo stane cílem útoku německé ponorky. Dorchester asi s 900 lidmi na palubě jde okamžitě ke dnu. A záchranných vest není dost!   Původně byla postavena jako civilní zaoceánská loď, s
Na nemoc Maciuchové ani láska nestačila
nasehvezdy.cz
Na nemoc Maciuchové ani láska nestačila
Herečka ze seriálu Ulice Hana Maciuchová (†75) vždy rozdávala lidem radost, i když často sama trpěla. Sama o sobě sice říkala, že je obyčejná holka z Moravy, pro většinu lidí však byla Hana Maciuchov
Letní vaření: Když se léto červená
panidomu.cz
Letní vaření: Když se léto červená
Meteorologové hlásí, že příští týden k nám dorazí to pravé letní počasí! Máme tu tedy to krásné období, kdy první zářivé plody lákají k utrhnutí. Nejdřív samozřejmě do pusy a potom? No přece něco dobrého uvařit a také něco uchovat pro strýčka příhodu. Kachní prsa s višňovou omáčkou (4 porce) 500 g kachních prsou, 150 g
Jak jsme s mým manželem dokázali, že zázraky se dějí
skutecnepribehy.cz
Jak jsme s mým manželem dokázali, že zázraky se dějí
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťátko
Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
21stoleti.cz
Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním poh
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
0
Would love your thoughts, please comment.x